Plávanie je jednou z mnohých schopností, ktoré človek najrýchlejšie nadobudne v detskom veku. Ak ste túto príležitosť nikdy nemali, pravdepodobne máte pred plaveckým bazénom určitý rešpekt. Možno sa dokážete udržať nad hladinou, no vaša plavecká technika nie je dokonalá a vo vode vám chýba potrebné sebavedomie. Nemusíte sa báť, perfektným plavcom sa môžete stať aj v dospelosti. Poradíme vám, ako na to.

Oplatí sa s plávaním začínať v dospelosti?

Väčšina neplavcov si myslí, že ak bez tejto zručnosti prežili celý svoj život, nemá zmysel začínať s ňou v dospelosti. Prichádzajú tak nielen o pocit bezpečia vo vode, ale aj o príjemnú formu oddychu a zdravého športu. Hoci je dnes jednoduchšie nájsť vo vašom okolí posilňovňu alebo lektora jogy, dobrý plavecký klub stojí za návštevu. Početné benefity plávania pre zdravie vás presvedčia o tom, že tento šport prospeje ľuďom v každom veku. Nikdy predsa nie je neskoro na to, aby ste začali robiť viac pre svoju fyzickú aj psychickú pohodu. 

Ako sa naučiť plávať v dospelosti, ak ste úplný začiatočník

V prípade, že skutočne neviete plávať, nikdy ste do plaveckého bazéna nevkročili alebo máte z vody strach, budete potrebovať plavecký kurz. Na začiatok je potrebné, aby ste sa oboznámili s novým prostredím, zvykli si na pobyt vo vode, naučili sa správne dýchať a pohybovať. Ak sa budete učiť plávať na vlastnú päsť, riskujete množstvo nepríjemných skúseností, osvojenie nesprávnej techniky a dokonca aj svoje zdravie. Plavecký výcvik s inštruktorom vám umožní začať plávať správne, bezpečne a vhodným tempom.

Akú výbavu potrebuje začiatočník?

Pred tým, než sa na kurz prihlásite, zaobstarajte si vhodnú plaveckú výbavu. Na začiatok nemusíte investovať veľa, vystačíte si s plavkami, ktoré budú skutočne určené na plávanie. Dámy môžu siahnuť po celých plavkách, pánom odporúčame vyhnúť sa voľným plaveckým šortkám. Ak nie ste zvyknutí na pobyt vo vode, môžete používať plavecké okuliare a zíde sa vám aj plavecká čiapka. Nezabudnite ani na vhodnú obuv, ktorá vám uľahčí pohyb okolo bazéna a v šatni. Mnohé kluby majú vlastnú požičovňu, v ktorej nájdete výbavu pre pokročilých aj rôzne plavecké pomôcky. Plávanie nie je drahá záležitosť, základná výbava v dostatočnej kvalite vás vyjde na 30 až 50 eur.

Ako sa pripraviť na prvú hodinu plaveckého výcviku?

Z plaveckého kurzu nemusíte mať strach. Hodiny absolvujete v skupinke ľudí, ktorí majú podobné skúsenosti, obavy a ciele ako vy. Učiteľ plávania zohľadní vaše skúsenosti a dá vám presné inštrukcie. Na prvej hodine sa naučíte vydychovať pod vodou, zvyknete si na potopenie hlavy, vyskúšate si pohyby vo vode a oboznámite sa so základnými technikami plávania. 

Niekoľko dobrých rád pred začiatkom výučby:

 

  • Nechoďte na kurz ak ste ochoreli alebo ak ste utrpeli zranenie, ktoré nie je dostatočne preliečené.
  • Najedzte sa 30 minút až 1 hodinu pred začiatkom kurzu, aby ste mali dostatok energie (vhodné sú ľahké jedlá).
  • Vezmite si so sebou fľašu vody, nezabúdajte na hydratáciu.
  • Pred začiatkom kurzu sa môžete mierne rozcvičiť – ponaťahujte sa, uvoľnite svoje ramená a krk. 

Ako zlepšiť svoje plávanie, ak už ovládate základy

Vody sa nebojíte, dokážete preplávať niekoľko dĺžok, ovládate prsia alebo kraula. Do bazéna chodíte rekreačne, no radi by ste sa zlepšili a venovali plávaniu viac času. V tomto prípade je dôležité sústrediť sa na zlepšenie plaveckej techniky. Pomôže vám plavecký kurz pre pokročilých, na ktorom sa naučíte plávať všetky štýly, zistíte, ako správne zapájať svaly, ako plávať rýchlejšie a efektívnejšie. Skúsený tréner si všimne chyby, ktoré pri plávaní možno robíte a pomôže vám napraviť ich. Môžete tiež začať s rôznymi cvičeniami, ktoré vám pomôžu zlepšiť vašu techniku. Sústreďte sa na kopanie nohami, správne zábery či otáčanie trupu. Takýto plavecký výcvik vás pripraví na pravidelné fitness plávanie, ktoré môžete zaradiť do svojho tréningového plánu.

Ako sa naučiť plávať pre potreby rekonvalescencie

Na začiatok je potrebné zdôrazniť, že po zranení alebo v prípade ochorenia je nevyhnutné prekonzultovať športové aktivity s lekárom. Ak vám lekár plávanie odporučí, môžete tento šport využívať na posilnenie svojho zdravia. 

 

Dohľad profesionála je aj v tomto prípade dôležitý. Ak ste dlhú dobu neplávali, alebo máte pochybnosti o svojej kondícii a schopnostiach, je vhodné začať od úplných základov. V bazéne môžete precvičovať svoje telo, sústrediť sa na opatrné pohyby postihnutej oblasti a začať s plávaním nenáročných štýlov (napríklad znak alebo prsia). Ak sa rozhodnete prihlásiť na plavecký kurz pre dospelých zo zdravotných dôvodov, informujte trénera o svojom zdravotnom stave.