Každý plavec očakáva, že pravidelný tréning prinesie postupné zlepšovanie výsledkov. Pokrok je však málokedy taký priamočiary. Na začiatku rastie vaša sila, zlepšuje sa rýchlosť a výdrž, každým tréningom prekonávate sám seba… V určitom bode ale dostanete pocit, že sa vaše plávanie prestalo zlepšovať. Kde to viazne? 

Veľa trénujete, na oddych nezostáva čas

Kľúčom k rýchlejšiemu športovému pokroku nie je prekonávanie enormnej fyzickej záťaže. Ak plávate 4 – 5x za týždeň a z tréningov odchádzate „rozbitý”, musíte svojmu telu dopriať dostatok regenerácie. Masáže, fyzioterapia alebo sauna prinášajú rad výhod, no hlavný pilier fyzického zotavenia je kvalitný spánok

 

Aktívni športovci by mali spať 8 až 9 hodín denne. Okrem dĺžky je dôležitá aj kvalita spánku a správna spánková hygiena. Počas noci telo pracuje na svojom uzdravení, hojení a bunkovej regenerácií. Nedostatok spánku vedie k únave, podráždenosti, zhoršenej pamäti a fyzickému oslabeniu. Ak chcete podávať čo najlepšie výsledky, dbajte na dostatočne dlhý a kvalitný spánok.

Podceňujete vplyv stravy na váš výkon

Ak ste sa pokúsili zmeniť intenzitu alebo frekvenciu svojich tréningov bez toho, aby ste zmenili aj svoje stravovanie, mohli ste naraziť na niekoľko nepríjemností. Rýchlejší nástup únavy, bolesť svalov, zhoršená výdrž, nutnosť dlhšej regenerácie… To všetko môžu byť príznaky nezdravého stravovania, alebo stravovania, ktoré nie je prispôsobené vašim fyzickým aktivitám.

 

Ak svojmu telu nedáte dostatok paliva, nielenže nebudete vládať, ale rýchlo sa môže dostaviť strata hmotnosti a úbytok svalstva. Výživa športovcov sa výrazne líši od výživy, ktorú potrebuje priemerne aktívny človek. Ak ste za posledný rok začali intenzívnejšie trénovať, no vaše stravovanie sa nezmenilo, oplatí sa venovať pozornosť športovej výžive. Začať môžete článkami Čo jesť pred a po tréningu plávania a Optimalizovaná strava pre lepší výkon.

Brzdia vás chyby a zlozvyky v plaveckej technike

Myslíte si, výcvik plaveckých techník je len pre úplných zelenáčov? Mýlite sa. Chyby v plaveckej technike môžu brzdiť vaše pokroky aj v prípade, ak sa plávaniu venujete už nejaký ten rok. Tieto „zlozvyky” môžu vzniknúť aj časom, napríklad ak niekoľko týždňov plávate s bolesťou ramena. Zvyknete sa mierne zmenenú polohu boľavej ruky a nenapravíte ju ani po tom, čo bolesti ustúpia.

 

Plávať môžete aj bez trénera, no v tom prípade je vhodné absolvovať aspoň niekoľko zdokonaľovacích hodín. Tréner alebo inštruktor plávania a usmerní vaše technické zručnosti, pomôže vám plávať bez zbytočných chýb a tým zlepšiť váš výkon. Plavecké kurzy pre pokročilých sú vhodné pre každého skúseného plavca, ktorý sa sám nedokáže dopracovať k želaným výsledkom.

Určujete si nesplniteľné ciele

Ani mesiac tvrdej driny nezaručí, že kraula na 100 metrov preplávate o 5 sekúnd rýchlejšie. Pravdou je, že veľa plavcov si nedokáže určiť svoje ciele strategicky, iba si ich prosto „vymýšľa”. Výsledkom sú privysoké očakávania a následné zlyhanie. Aby boli ciele realistické, mali by vychádzať z vašej tréningovej histórie. 

 

Presne preto je dôležité zaznamenávať svoj progres už od začiatku. Ak budete mať dostatok dát o vašom pokroku a jasný prehľad vo všetkých premenných (doplnkový tréning na súši, strava, spánok a podobne), budete vedieť, koľko toho od seba môžete očakávať. Ciele tak nebudú len náhodné tipy, budú založené na vašich skutočných schopnostiach.

Psychologické príčiny zhoršenia výkonu

Mentálne nastavenie je pri športe rovnako dôležité, ako fyzická kondícia. Ak je všetko ostatné nastavené správne, príčina nedostatočných výsledkov môže byť psychologická. Čo všetko môže ovplyvniť váš športový výkon?

 

  • Stres, mentálne vyťaženie, neschopnosť relaxovať,
  • psychická únava alebo pocity vyhorenia,
  • nervozita spojená s tréningom/súťažou, pocit, že nie ste dosť dobrý,
  • nedostatok motivácie alebo apatia,
  • príliš vysoké nároky na váš výkon, strach zo zlyhania.

 

Zlepšovanie športového výkonu nebude vždy lineárne. Nemá preto zmysel porovnávať, či ste dnes lepší ako včera, alebo či postupujete rovnako rýchlo, ako váš kamarát. Najdôležitejšie je, aby ste si udržali pevné zdravie a pozitívny vzťah k športu. Všetko ostatné môžete vylepšovať postupne, napríklad s podporou vášho trénera, športového psychológa alebo nutričného špecialistu.