Sú plavecké čiapky určené iba profesionálnym plavcom, alebo by sme ich mali nosiť všetci? Túto otázku ste si kladie väčšina ľudí, ktorí si v bazéne radi oddýchnu či zašportujú. Niektoré výhody čiapok sú jasné – vlasy neplávajú v bazéne, zostanú suché a chránené pred chlórom. Vedeli ste však, že plavecká čiapka môže ovplyvniť aj výkon plavcov?

Plavecké čiapky a ich výhody

Táto jednoduchá pokrývka hlavy chráni vlasy aj uši plavcov. Udrží vás v teple a zabráni dlhým vlasom, aby vám znepríjemňovali plávanie. Vďaka tomu prispieva aj k čistote bazénov. Plavecké čiapky možno dostať v rôznych veľkostiach, tvaroch aj materiáloch. 

 

Prvé plavecké čiapky boli používané už koncom 19. storočia. Napriek jednoduchému dizajnu a konštrukcii fungovali ako základ pre jednu z najdôležitejších pomôcok v závodnom plávaní. Po vynájdení syntetickej gumy nasledoval silikón a latex, teda materiály, z ktorých sa čiapky vyrábajú dodnes. Výhody ich používania ocenia rekreační aj profesionálni plavci.

 

  • Ochrana vlasov – plavecká čiapka, ktorá neprepúšťa vodu, ochráni vaše vlasy pred vplyvom chemikálií. 
  • Zlepšenie výkonu – pri plávaní je hlava prvou časťou tela, ktorá prechádza vodou. Plavecká čiapka vďaka kompresii vlasov, hlavy a časti uší uľahčuje pohyb vo vode hlavou napred. Hladký povrch čiapky znižuje odpor vody, takže vaše plávanie bude rýchlejšie.
  • Zlepšenie techniky – bez voľne rozpustených vlasov je jednoduchšie sústrediť sa na jednotlivé pohyby. Správne vykonaná technika plávania je pri tréningu najdôležitejšia.
  • Upevnenie plaveckých okuliarov – nesmieme zabudnúť ani na to, že ak si čiapku oblečenie na okuliare, zostanú na svojom mieste počas celého tréningu.

 

Niektorí plavci nosia dve čiapky naraz, čo prináša silnejšie a bezpečnejšie upevnenie plaveckých okuliarov, zatiaľ čo povrch hlavy zostáva hladký a rovný. Iní používajú plavecké čiapky s remienkom pod bradou. Poznáme tiež špeciálne čiapky s väčším priestorom na dlhé vlasy a, samozrejme, čiapky na kúpanie pre deti

Je povinné nosiť čiapky na plávanie vo verejných bazénoch?

Napriek tomu, že čiapky nie sú povinné zo zákona, množstvo plavární a plaveckých klubov vyžaduje ich používanie. Je voľbou prevádzkovateľa, v akom prípade umožní vstup do bazéna bez čiapky (napríklad deťom do 3 rokov). Na plaveckých kurzoch, tréningoch a súťažiach sa bez čiapky nezaobídete. Oplatí sa preto investovať do jednej či dvoch kvalitných čiapok, ktoré vám vydržia dlhé roky. Ako si vybrať tú správnu?

Silikónové plavecké čiapky

Sú trvácne, pevné a majú najdlhšiu životnosť. Čiapky zo silikónu majú hladké okraje, takže sa ľahšie nasadzujú aj snímajú. Silikón výborne drží teplo a znižuje trenie vody. Nevýhodou je, že čiapka sa môže z hlavy zošmyknúť sama. 

Latexové plavecké čiapky

Obtiahnuté a pevne držiace latexové čiapky sú o niečo menej trvácne, tento materiál je v porovnaní so silikónom tenší. Obvykle sú o niečo lacnejšie a z vlasov sa nezošuchnú, no manipulácia s nimi môže byť o niečo nepríjemnejšia, zvyknú ťahať vlasy.

Lycrové a textilné plavecké čiapky

Čiapky vyrobené z lycru alebo textilu sú veľmi pohodlné na nosenie, no prepúšťajú vodu a ich termoregulačné vlastnosti sú minimálne. Vlasy udržia na mieste bez toho, aby ich poškodili či polámali. Živnosť týchto čiapok nie je vysoká – textil sa pôsobením chlóru rýchlo opotrebuje. Nie sú vhodné pre profesionálnych plavcov. 

Neoprénové plavecké čiapky

Neoprénové čiapky na plávanie sú vhodné aj na plávanie v studenej vode, pretože výborne udržiavajú teplo. Obľubujú ich predovšetkým triatlonisti. Medzi nevýhody patrí hrúbka materiálu a švov. Odporúčame na plávanie vonku. 

 

Po plávaní čiapku nezabudnite opláchnuť v čistej vode, aby ste z nej zmyli chlór a predĺžili jej životnosť. Nechajte ju úplne vyschnúť a skladujte ju v tieni. Vysoké teploty a priame slnko poškodzujú väčšinu materiálov. Pozor aj na ostré predmety, ktoré by čiapku mohli prerezať či prepichnúť.