Ak cítite bolesť v lakťovom kĺbe pri manuálnej práci, športe alebo dvíhaní ťažkých predmetov, môže vás trápiť tenisový lakeť. Laterálna epikondylitída netrápi len tenistov, vzniká totiž z jednostranného zaťaženia svalov predlaktia. Telo sa bráni zápalovou reakciou, ktorá spôsobuje bolesť.

 

Tenisový lakeť zahŕňa zápal šľachy a jej väzov v okolí, často z dôvodu nadmerného používania. Zápal na vonkajšej strane lakťa sa často nazýva tenisový lakeť. Zaužívaný je aj pojem golfový lakeť, avšak ten označuje zápal na vnútornej strane lakťa. Ide o podobné zranenie ako plavecké rameno a takmer vždy obmedzuje, prípadne úplne znemožňuje niektoré športové aktivity.

Ako tenisový lakeť vzniká a ako sa prejavuje?

Tenisový lakeť sa objavuje u ľudí v každom veku, športovcov aj ľudí s menej aktívnym životným štýlom. Spôsobuje ho nadmerné zaťaženie ruky a opakovaný pohyb rukou, prípadne úder alebo malé zranenie v tejto oblasti. Vinníkom môže byť práca na počítači, ale aj zdvíhanie závaží v posilňovni, plávanie a iné športy. Prejavuje sa zvýšenou citlivosťou a bolesťou na vonkajšej strane lakťového kĺbu. Dôležitá je správna diagnóza, obráťte sa preto na svojho lekára.

Tenisový lakeť a plávanie

Prvou fázou laterálnej epikondylitídy je odpočinok, takže ak máte tenisový lakeť, neplávajte, kým vás miesto neprestane bolieť. Odporúča sa prikladanie ľahu, môžu sa použiť aj protizápalové gély. Ak sa rozhodnete vrátiť do bazéna, počúvajte svoje telo. Neplávajte napriek bolesti a nesnažte sa utíšiť ju liekmi, lakeť si tak môžete nevedomky ešte viac poškodiť.

 

Poraďte sa s trénerom o možných zmenách v technike plávania. Kým nebudete úplne uzdravení, mali by ste sa vyhýbať veľkého tlaku na boľavý kĺb. Než vstúpite do bazéna, jemne si ponaťahujte zápästie a lakte. Strečing pred aj po plávaní vám pomôže udržiavať flexibilitu a znižuje riziko opätovného poranenia. Silu v poranenom lakti budujte pomaly. 

Plavecké štýly, ktorým sa vyhnúť

Niektoré plavecké štýly lakte ešte viac namáhajú. Problémom pri plávaní v štýle kraul je fáza zdvihu ruky nad hladinu (pričom lakeť prestáva byť podporovaný vodou), zohýba sa a následne vráža naspäť do vody. Vyhnite sa plávaniu v štýle motýlik – záber oboma rukami súčasne vytvára veľký tlak na lakte. Opakovanie tohto pohybu s prudkým nárazom rúk na hladinu vody môže tenisový lakeť nielen zhoršiť, no v niektorých prípadoch dokonca aj spôsobiť.

 

Snažte sa plávať tak, aby vaše ruky nevychádzali z vody. Lakte vďaka tomu zostanú nadnášané a podporované vodou. Na začiatku je vhodné jednoduché splývanie, neskôr plávanie v štýle prsia. Využiť môžete aj plaváky a plavecké dosky, ktoré budete držať v rukách, kým si v bazéne precvičíte nohy.