Plávanie so sebou prináša niekoľko drobných nepríjemností, ktoré sú známe každému pravidelnému plavcovi. Patrí medzi ne aj suchá koža, či už je to pleť alebo pokožka hlavy. Čo ju vlastne spôsobuje?

Ako plavci, či už rekreační alebo športoví, určite viete, že v bazénoch sa nachádzajú chemikálie. Tie sa používajú z prostého dôvodu – pri množstve plavcov je nutné dbať na zvýšenú hygienu. A práve o to sa starajú niektoré chemikálie, napríklad chlór, v kombinácii s filtračným systémom. Je to ale jediný dôvod, prečo môžete mať problémy so suchou pleťou?

Suchá koža a častý pobyt v bazéne

V skutočnosti nie je vinníkom len chlór, hoci niektoré prejavy mu pripísať určite môžeme. Podľa viacerých štúdií aj vyjadrenia doktora Robert H. Shmerling, fakultatívneho editora pre Harvard Healh Publishing, sa na suchej pokožke podpisuje samotná voda a časté sprchovanie či kúpanie spôsobuje suchú pleť.

Omývaním tela vodou totiž odstraňujeme jemnú vrstvu tuku, ktorým je koža impregnovaná. Vodné živočíchy, napríklad bobry alebo kačice, majú telá prispôsobené dlhodobému pobytu vo vode a ich „impregnácia“ je podstatne účinnejšia. My ako suchozemské živočíchy však musíme dávať pozor na to, aby zostala naša pokožka chránená pri dlhodobom pobyte vo vode.

 

Pri suchých vlasoch a suchej pleti dbajte o starostlivosť

Ak plavci pociťujú problémy s pleťou, najvhodnejšie je poradiť sa s lekárom, alebo aj s plaveckou komunitou, v ktorej sa zhromažďujú dlhoročné skúsenosti. Prvou pomocou môžu byť hydratačné krémy a balzamy na pleť aj na vlasy, ktoré vyschnutú pokožku hydratujú a dodávajú jej pružnosť.

 

Môže byť za ťažkosťami aj alergia na chlór?

Alergia na chlór a jej príznaky popisuje množstvo ľudí, z medicínskeho hľadiska však nemôžeme hovoriť o alergii – alergia na chlór neexistuje. Ide však o vysoko reaktívnu chemickú látku, ktorá vplýva na rôzne druhy pokožky odlišnými spôsobmi. Niekto nepociťuje po kontakte s chlórom v plaveckých bazénoch žiadne ťažkosti, iný trpí suchou kožou, vyrážkami alebo ďalšími nepríjemnými prejavmi.

Podstatné je zistiť, ako vplýva pobyt v bazéne na vás a prispôsobiť podľa toho starostlivosť o pleť alebo vlasy. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, ochotne vám poradíme.