V súčasnosti sa aktívny životný štýl teší veľkej obľube. Spoločnosť má k oslavovaniu zdravého tela dobrý dôvod. Nekvalitná strava vedie k devastácii svalovej hmoty, produkcii tukov a z toho prameniacemu (nie práve ideálnemu) športovému výkonu. Nečudo, že sú to práve športovci, kto rozšíril povedomie o dôležitosti zdravého stravovania. Čo však v prípade, že aj po dodržaní nutričných odporúčaní narazíte na svoje výkonnostné dno? Optimalizácia jedálneho lístka môže pomôcť.

Diéty škodia hlavne v mladom veku

Prvou možnosťou, po ktorej siahne väčšina ľudí vtedy, keď túži zhodiť pár kíl, je diéta. V 21. storočí existujú zhruba rovnaké diéty, aké sa vyvíjali v priebehu ľudstva po stovky rokov, len majú modernejšie názvy. Ľudia slepo veria tomu, čo znie moderne, účinne a „zdravo”. 

 

Mnohí mladí športovci však zabúdajú, že základom dobrej fyzickej kondície je pestrá strava. Nemali by v nej chýbať bielkoviny, tuky, sacharidy a rôzne vitamíny a minerály. Príliš jednotvárna strava môže v mladom veku vyvíjajúceho sa organizmu pribrzdiť jeho rast a oslabiť organizmus, čo je to posledné, po čom nádejní športovci túžia. Ak ste si mysleli, že reštriktívnym stravovaním docielite vyrysované svaly, športovú výdrž a pevné zdravie, mýlili ste sa.

Pozor na dostatočný príjem kalórii

Pri športovej aktivite dochádza k nevyhnutnému využívaniu energetických zásob v tele. Nespoliehajte sa na to, že náročný tréning nalačno zatočí s nadbytočnými kilami, telo potrebuje dostatok energie z potravy. Nedostatočný príjem energie vedie k zhoršenému výkonu, únave a zhoršenej regenerácii. Ak cítite, že vaše energetické zásoby nestačia na dosiahnutie želaných športových výsledkov, zvýšte svoj kalorický príjem.

Vitamíny pre lepší výkon a rýchlejšiu regeneráciu

Ak ste doposiaľ sledovali iba príjem bielkovín, tukov a cukrov, upriamte pozornosť na vitamíny a minerály. Tieto mikroživiny hrajú dôležitú úlohu pri látkovej premene a prispievajú k správnej funkcii imunitného systému. Pravidelný vytrvalostný tréning vedie napríklad k zvýšenej dennej strate železa, jeho deficit nie je medzi aktívnymi športovcami ničím nezvyčajným. Svoj jedálniček môžete rozšíriť o červené mäso, ryby, hrozienka, tofu, šošovicu a špenát, patria totiž medzi výborné zdroje železa.

 

Nemenej dôležité sú vitamíny B skupiny (folát, tiamín, riboflavín, niacín, B6, B12, kyselina pantoténová a biotín), ktoré rozdeľujú uhľohydráty na glukózu a energiu a pomáhajú spracovávať tuky a bielkoviny. Platí tiež, že ak v bunkách nie je dostatok horčíka, svaly nebudú pripravené na námahu. Výsledkom je bolesť, kŕče alebo pocit mravčenia a tŕpnutia svalov.

Sladký energetický boost

Cukor je pre telo nesmierne dôležitý. Pri správnom pomere dokáže telu rýchlo dodať energiu potrebnú na športový výkon. Posila v podobe glukózy (hroznový cukor) sú vhodné najmä pri namáhavom tréningu, kedy človek potrebuje okamžitú energiu. Profesionálni športovci si glukózu často doprajú aj po výkone, práve pre jej schopnosť rýchlo obnoviť zásoby vo svaloch a podporiť regeneráciu. Ak nechcete prísť o skvelý zdroj vlákniny, pochutnajte si pred športom na klasickom ovocí. Myslite však na to, že fruktózu telo nedokáže premeniť na energiu okamžite

Superpotraviny – komplexný zdroj živín

Čoraz viac športovcov prichádza na chuť rôznym druhom morských rias, exotickému ovociu, bylinám a klíčkom. Viac než o chuť ide v tomto prípade o živiny, ktoré obľúbené „superpotraviny” obsahujú. Spirulina, chlorella, mladá pšenica či zelený jačmeň sú skvelými zdrojmi živín prospešných pre zdravie a silný imunitný systém, ale aj významnými pomocníkmi pri regenerácii tela po športe. Na prvý pohľad sa môžu javiť ako malý zázrak, nezabúdajte však na to, že ich konzumácia by mala pestré a vyvážené stravovanie iba dopĺňať.

Strava vhodná pre plavcov

Jednoduché sacharidy pred tréningom, počas neho a po ňom nikdy nezaškodia. Doprajte si aj bielkoviny. Najlepšie priamo pred fyzickou aktivitou. Môžete si pripraviť zdravé jedlo, ktoré bude obsahovať vajcia, celozrnný chlieb, cestoviny, fazuľu alebo kuracie mäso asi 2 až 3 hodiny pred plávaním. Základom dobrej fyzickej kondície je nepochybne dostatok kvapalín. Nezabúdajte sa hydratovať niekoľkokrát do dňa vo väčších dávkach. Najzdravšia je, samozrejme, čistá voda. Viac o zásadách stravovania pre plavcov sa dočítate v článku Čo jesť pred a po tréningu plávania.