Yana Oleksandrivna Klochkova, narodená 7. augusta 1982, je ukrajinská plavkyňa, ktorá vo svojej kariére získala päť olympijských medailí, z toho štyri zlaté. Je jediná držiteľka viacerých zlatých medailí (viac ako dvoch) na Ukrajine.

 

Narodila sa v športovo založenej rodine v Simferopole na Ukrajine. Najskôr sa začala venovať gymnastike, ale keď sa ako 7 ročná prvýkrát dostala k plávaniu, stalo sa jej obľúbeným športom. Bola mimoriadne vytrvalá, už ako 8 ročná trénovala štyri hodiny denne v bazéne a hodinu na suchej zemi. Jej tvrdá práca sa vyplatila, keď sa Yana stala najlepšou plavkyňou v individuálnej štafete prvých desaťročí 21. storočia.

Yana Klochkova – rekordérka v individuálnej štafete

Na olympijských hrách v Sydney v roku 2000 získala zlatú medailu na 200 metrov a na 400 metrov v individuálnej štafete. V druhom z týchto závodov stanovila svetový rekord, ktorý si udržala sedem rokov. Tiež získala striebornú medailu v 800 metrov freestyle.

 

Medzi rokmi 2000 až 2004 prehrala iba jeden jediný závod v individuálnej štafete, a to na majstrovstvách Európy v Antverpách v roku 2001.

Prečítajte si tiež: Kosuke Kitajima prekonal rekord na 100 m prsia

 

Na olympijských hrách v Aténach v roku 2004 sa Klochkova stala prvou plavkyňou, ktorá vyhrala po sebe idúce dvojice olympijských zlatých medailí v individuálnej štafete na 200 metrov a 400 metrov a bola označená za „kráľovnú štafety“. V roku 2004 sa stala „európskym plavcom roka“ a „svetovým plavcom roka“.

 

Na Ukrajine bude plným právom ešte dlho považovaná za najlepšiu olympijskú plavkyňu v individuálnej štafete všetkých čias.

 

„Verím, že existuje aj život mimo športu a že bude tiež zaujímavý, i keď možno trochu iný. Dosiahol som všetko, čo som mohla. Teraz chcem byť úspešná aj v bežnom živote,” povedala Yana Klochkova reportérom v Kieve po tom, čo ohlásila koniec svojej kariéry v roku 2009.