Možno nikdy neexistoval úspešnejší plavec ako Michael Phelps. Za jeho život sa mu podarilo vyhrať 23 zlatých olympijských medailí. Tento americký plavec pokoril rekord, keď v roku 2008 na olympiáde v Pekingu získal neuveriteľných 8 zlatých medailí, čo sa ešte žiadnemu plavcovi v histórii nepodarilo. Čo stálo za zrodom tejto plaveckej hviezdy? 

Kariéra

Michael Phelps sa narodil 30. júna 1985 v Baltimore, najľudnatejšom meste amerického Marylandu, ako najmladšie z troch detí. Podľa vlastných slov si Phelps spolu so sestrami vybudovali vzťah k plávaniu z vlastnej vôle. K plávaniu sa dostal ako sedemročný. Už tri roky po tom, čo začal aktívne plávať, vyhral preteky na 100 metrov v štýle motýlik. Jeho trénerom v plaveckom klube North Baltimore Aquatic Club sa stal Bob Bowman. Phelpsovi sa aj naďalej darilo vyhrávať rôzne ocenenia. 

Olympijské hry

Už ako 15-ročný sa Phelps zúčastnil olympijských hier v roku 2000, kde síce nezvíťazil, zato však pritiahol pozornosť médií a lovcov talentov. Zároveň sa stal najmladším mužským plavcom na olympiáde za posledných 68 rokov. Na olympijských hrách sa zúčastnil ešte mnohokrát a za celú svoju kariéru sa mu podarilo vyhrať 28 medailí, z toho 23 zlatých. Tie sa stali historickým rekordom pre jediného športovca v celej histórii olympijských hier. 

 

Bol vyhlásený za najlepšieho plavca roku 2003, 2004, 2006 a 2007. Phelps sa kvalifikoval do ôsmich plaveckých disciplín na olympiáde v Pekingu a vo všetkých disciplínach aj vyhral, čím prekonal rekord legendárneho Marka Spitza. Na olympiáde v roku 2016 sa výhrou jednej striebornej a piatich zlatých medailí najstarším zlatým medailistom v histórii olympijských hier

Rýchlosť lámajúca rekordy

Rýchlosť, ktorú sa Phelpsovi na Majstrovstvách sveta v roku 2009 podarilo dosiahnuť, odvtedy nikto neprekonal. Phelps sa v bazéne, plávajúc motýlika, pohyboval rýchlosťou závratných 5,5 míle za hodinu. 

Prečítajte si tiež: Olympijský plavci – Jenny Thompson

Zaujímavosti

Michael Phelps sa zúčastnil experimentu, počas ktorého súťažil v rýchlostnom plávaní so žralokmi. Phelps ani žraloky neplávali v rovnakom bazéne. Najprv sa zmerala rýchlosť žralokov, prenasledujúcich návnadu, a potom sa do toho oprel najlepší americký plavec všetkých čias. Ľudstvu nad prírodou zvíťaziť nepodarilo. Phelps zaostával za žralokom bielym v plávaní na 100 metrov o celých 20 míľ za hodinu.