Kornelia Ender (narodená 25. októbra 1958 v Plauen, Nemecko) je bývalá východonemecká plavkyňa, ktorá si ako prvá na svete odniesla z jedných olympijských hier 4 zlaté medaily. Počas svojej kariéry prekonala mnohé svetové rekordy.

 

Kornelia Ender bola odmalička trénovaná náročnými východonemeckými trénermi. Vo veku 13 rokov bola najmladšou účastníčkou finále plaveckej súťaže v Mníchove, z ktorého si odniesla dve strieborné medaily. 

 

Na olympijských hrách v roku 1976 v Montreale získala ako 17 ročná štyri zlaté medaily (na 100 metrov voľný spôsob, 200 metrov voľný spôsob, motýlik na 100 metrov a polohová štafeta 4 × 100 metrov) a jednu striebornú medailu (v štafete na 4×100 metrov voľný spôsob). Vo všetkých štyroch disciplínach utvorila svetový rekord.

Kornelia Ender – 32-násobná rekordérka

V rokoch 1973 až 1976 sa stala štyrikrát po sebe najlepšie športovkyňou NDR. V rovnakom období prekonala celkom 32 svetových rekordov v rôznych plaveckých disciplínach. Bola prvou ženou, ktorá preplávala 200 m voľným spôsobom za menej ako dve minúty. 

 

V 17 rokoch ukončila svoju športovú kariéru. Povedala, že v športovej oblasti už dosiahla všetko a čakajú ju nové ciele, hlavne v oblasti štúdia medicíny. V roku 1981 uviedli Korneliu do Medzinárodnej plaveckej siene slávy.

Prečítajte si: Alexander Popov – majster v krauliarskom šprinte

 

Počas olympijských hier v roku 1976 vznikli obvinenia, že Ender a jej spoluhráči užívali nelegálne anabolické steroidy zvyšujúce výkon. V roku 1991 niekoľko východonemeckých trénerov pripustilo, že plavkyniam boli podané steroidy, hoci Ender nebola nikdy spomenutá menovite. Sama neskôr uviedla, že anaboliká dostávala už od svojich 13 rokov.