Amy Deloris Van Dyken-Rouen (narodená 15. februára 1973) je bývalá americká profesionálna plavkyňa, olympijská šampiónka, bývalá držiteľka svetových rekordov a spoluzakladateľka národnej rozhlasovej športovej talkshow. Počas svojej kariéry získala 6 zlatých olympijských medailí.

Amy Van Dyken – najúspešnejšia atlétka olympiády 1996

Štyri zo šiestich zlatých kovov vyhrala na letných olympijských hrách v roku 1996. Na prvej priečke sa umiestnila v disciplíne voľný štýl na 50 metrov, motýlik na 100 metrov, 4×100 metrov vo freestyle štafete a 4×100 metrov v polohovej štafete. Stala sa prvou americkou ženou, ktorá dosiahla takýto výkon a stala sa najúspešnejšou atlétkou olympijských hier toho roku.

Začiatok plaveckej kariéry

Počas svojho detstva trpela Amy Van Dyken ťažkou astmou. Plávať začala na základe odporúčania lekárov, aby si tak posilnila pľúca a zabránila ďalším astmatickým záchvatom. 

 

Viac o téme: Je plávanie vhodné pre astmatikov?

 

Na NCAA šampionáte v 1994 prekonala prvý rekord v USA s časom 21.77 sekúnd vo freestyle na 50 yardov. V 100 yardovom freestyle a 100 yardovom motýliku sa na tejto súťaži umiestnila druhá, hneď za Jenny Thompson. V roku 1994 bola menová plavkyňou roka šampionátu NCAA. Po vysokej škole sa presťahovala do United States Olympic Training Center v Colorade, kde začala s prípravou na olympijské hry 1996.

Z olympijských hier si odnáša iba zlaté medaily

Na letných olympijských hrách v roku 1996 v gruzínskom Atlante sa Van Dyken stala prvou americkou atlétkou, ktorá v jednom roku získala 4 zlaté medaily. Za úspechom nasledovalo množstvo ocenení. Po prekonaní vážneho zranenia súťažila s tímom v polohovej štafete na 4×100 metrov a freestyle štafete na 4×100 metrov na olympijských hrách v roku 2000. V nich získala zvyšné 2 zlaté medaily. Okrem svojich olympijských úspechov vyhrala Van Dyken niekoľko svetových titulov a prekonala početné americké aj svetové rekordy

Zaujímavosti

Van Dyken stratila podporu verejnosti, keď sa na letných olympijských hrách v roku 2000 pustila do uličky súpera Inge de Bruijn tesne pred tým, než získala svoje prvenstvo. V steroidovom škandále zahŕňajúcom Bay Area Laboratory Co-Operative na ňu padlo podozrenie z užívania látok podporujúcich výkon, no výsledky jej testov boli vždy negatívne. V súčasnosti sa podieľa na viacerých dobročinných aktivitách a do decembra 2013 bola spolu-hostiteľkou rádiovej talkshow Fox Sports Tonight s Robom Dibbleom.