Alexander Popov, narodený 26. novembra 1971, patrí medzi najznámejších ruských olympionikov. Jedným z jeho najväčších úspechov bolo 9 olympijských medailí v 90. rokoch, dva dlhoročné svetové rekordy a 5 samostatných svetových titulov. Svojou technikou ovplyvnil celú generáciu plavcov.

Alexander Popov – majster v krauliarskom šprinte

Alexander Popov dominoval krauliarskemu šprintu na olympijských hrách v Barcelone, vyhrával zlaté medaily na 50 m a 100 m, ako aj strieborné medaily v 4×100 m štafete a 4×100 m v polohovej štafete. 

 

Súťažil s tímom „Unified Team“, pôvodne pod hlavičkou Sovietskeho zväzu. Freestyle na 50 metrov vyhral 8-krát, čím sa kvalifikoval do finále. Zlato získal už za 21,91 sekundy. Porazil tak Američanov Matthew Biondiho a Thomasa Jagera.

 

Popov dostal titul Ruský atlét roku 1996 a za jeho obrovský prínos pre šport získal ruskú Medailu cti. V decembri 1999 bol Alexander Popov zvolený za riadneho člena Medzinárodného olympijského výboru.

Kariéra

Popov začal plávať vo veku 8 rokov v Športovej škole pre deti a mládež v Lesnoy. V tom čase mal z vody strach, jeho otec však trval na tom, aby v tejto športovej škole absolvoval hodiny plávania. Popov začal s plávaním znaku, neskôr prešiel na freestyle. Z iniciatívy vedúceho trénera sa pripojil k tímu Gennadi Touretski v roku 1990. Neskôr sa presťahoval z Ruska do Austrálie za so svojím trénerom.

 

Popov zvíťazil v mužskom voľnom štýle na 50 m a 100 m na olympijských hrách v Barcelone v roku 1992. Svoje víťazstvá zopakoval na olympijských hrách v Atlante v roku 1996 a stal sa prvým mužom, ktorý tým dosiahol úspech Johnnyho Weissmullera. 

Prečítajte si tiež: Jenny Thompson – držiteľka 12 olympijských medailí

Zaujímavosti

Alexander Popov bol bodnutý do brucha počas sporu s tromi moskovskými pouličnými predajcami. Bodnutie zasiahlo tepnu, jednu z jeho obličiek a membránu pľúc. Po troch mesiacoch v rehabilitácii súťažil na Majstrovstvách Európy 1997 v Španielsku, kde obhájil svoje tituly na 50 a 100 metrov kraul.