Plávanie je bezpochyby efektívny spôsob, ako sa dostať do formy. Aktivuje viaceré skupiny svalov naraz a posilňuje pľúca aj srdce bez toho, aby zaťažovalo vaše kĺby. Aj preto je obľúbeným športom medzi všetkými vekovými kategóriami. Viete, koľko kalórií môžete v bazéne spáliť? 

 

Ako pri všetkých formách cvičenia, aj pri plávaní je potrebné vyvážiť pohyb so zdravou stravou. Nezáleží na tom, či si chcete váhu udržať, alebo niekoľko kíl zhodiť, kalorický výdaj je potrebné porovnávať s kalorickým príjmom. Najväčší vplyv na to, koľko kalórií spálite pri plávaní, má vaša hmotnosť, dĺžka plávania, plavecký štýl a rýchlosť. 

Koľko kalórií môžete spáliť pri plávaní? 

V porovnaní s behom alebo bicyklovaním je plávanie rovnako dobrý spôsob, ako spáliť kalórie. Zároveň vám umožní precvičiť si celé telo. Platí, že čím viac vážite, tým viac kalórií pohybom spálite. Ďalším dôležitým faktorom je váš metabolizmus, a ten sa môže líšiť bez ohľadu na hmotnosť človeka. Vypočítať presný, individuálny výdaj energie pri plávaní preto nie je jednoduché.

 

Odraziť sa môžeme od toho, koľko kalórií spáli plávaním priemerný človek vážiaci 75 kilogramov. Využíva rôzne plavecké techniky, no vždy sa mu podarí plávať celých 30 minút. Pláva v 25 metrovom bazéne.

Prsia

Plavecký štýl prsia patrí k tým pomalším, no aj pri ňom dostane vaše telo zabrať. Začínajúci plavec spáli za 30 minút 210 kcal, zatiaľ čo rýchlejší, trénujúci plavec zhruba 405 kcal

Znak

Pri znaku spáli plavec o niečo menej kalórií než pri plávaní v štýle prsia. Ak pláva pomalšie, za 30 minút dokáže spáliť 190 kcal. Plavec trénujúci na súťaž dokáže za pol hodinu spáliť 375 kcal

Kraul

Pri kraule plavec zrýchľuje a spaľuje viac kalórií. Mierny výkon mu zabezpečí spálenie zhruba 230 kcal za 30 minút. Pri plávaní v rýchlosti 45 metrov za minútu spáli 330 kcal a ak bude plávať rýchlosťou 70 metrov za minútu, spáli až 395 kcal

Motýlik

Motýlik považujú mnohí plavci za najťažší plavecký štýl. Námaha sa odráža aj na počte spálených kalórií. Priemerný plavec v tomto štýle spáli až 543 kcal za 30 minút.

Ako vyrátať, koľko kalórií spálite pri plávaní?

Na výpočet spálených kalórií pri plávaní sa používa nasledovný vzorec: Kalórie spálené za minútu = (MET x váha tela x 3.5) ÷ 200

 

MET je metabolický ekvivalent (hodnota vyjadrujúca pokojovú spotrebu kyslíka cca 3,5 ml O2/min. na 1 kg telesnej hmotnosti). Pre porovnanie ale môžeme povedať, že pri rekreačnom plávaní v štýle prsia bude hodnota MET 5.3, zatiaľ čo profesionálny plavec motýlika bude mať metabolický ekvivalent na hodnote 13.8.