Pravidelné cvičenie jogy je pre plavcov oveľa prínosnejšie, než to na prvý pohľad môže vyzerať. Zdanlivo jednoduchá kombináciu meditácie a strečingu dokáže prispieť k lepším výsledkom pri plávaní. V porovnaní s posilňovaním a extrémnymi kardio cvičeniami poskytuje joga mnoho „neviditeľných” výhod, okrem iného aj zlepšenie celkovej sily a koordináciu dýchania s pohybmi tela.

 

Zabúdate po plávaní na strečing a na ďalší deň ľutujete stuhnuté svaly? Premýšľate nad tým, prečo sa vaša flexibilita nezvyšuje, no naopak upadá? Alebo ste pred pretekmi v takom strese, že vám vlastná myseľ zabráni podať najlepší výkon? Ak sú vám tieto situácie blízke, vyskúšajte jogu. Ak sa jej budete venovať pravidelne, bude prospešná pre vaše celkové zdravie aj plavecký výkon.

Ako joga ovplyvňuje telo plavca?

Pri plávaní na telo nepôsobí takmer žiadna gravitácia, čo je veľká výhoda pre ľudí, ktorí nemôžu vykonávať iné športy kvôli zdravotným problémom. Na druhej strane, atléti v dobrej kondícii pri plávaní nemusia zaťažovať (a teda precvičovať) všetky kĺby dostatočne. Kvôli tomu môžu byť profesionálni plavci náchylnejší na zranenia členkov alebo bolesti kolien

 

Je teda dôležité, aby ste do svojho tréningu zaradili aj športy, ktoré posilňujú kĺby a kosti. Jednou z možností je práve joga. Pomôže vám posilniť svaly a šľachy, ktoré počas plávania veľmi nepoužívate, zlepšiť koordináciu pohybov a spojenie medzi mysľou a telom. Stačí, aby ste joge venovali 1 až 2 hodiny týždenne. Výsledky budú stáť za to.

6 spôsobov, ako joga zlepší vaše plávanie

Zlepšenie flexibility 

Dôkladný strečing je potrebný na udržanie či zlepšenie telesnej flexibility. Pomáha telu pri regenerácií a robí ho odolnejším. Začlenenie jogy do vášho týždenného režimu precvičí svalové skupiny, ktoré môžu byť v dôsledku plávania skrátené, unavené alebo stuhnuté.

Budovanie fyzickej sily

Joga vás prinúti udržať hmotnosť tela v rôznych pozíciách, čím posilňuje svaly telesného jadra a celkovú stabilitu. Tým pomáha spevniť aj tie svaly, na ktoré sa pri dvíhaní váh alebo behu zvyčajne nesústredíte. Keďže väčšinu pozícií jogy držíte počas určitého intervalu, vyvíja sa aj vaša svalová vytrvalosť

Regenerácia po tréningu

Ak uprednostňujete jeden plavecký štýl, zasiahnuté svalové partie sú namáhané opakovane, často len s minimom variácií. Dlhý tréning ich môže preťažiť. Joga je vhodná forma hĺbkovej regenerácie, vďaka čomu budú svaly a kĺby pri ďalšom tréningu silnejšie, zdravšie a flexibilnejšie.

Prevencia pred zraneniami

Plavci zvyčajne nezažívajú zranenia priamo v bazéne. Zdravotné ťažkosti vyplývajú buď z opakovaného namáhania tela pri plávaní a nedostatočnej regenerácie, alebo vznikajú vtedy, keď sa plavec venuje inej fyzickej aktivite. Aj v tomto smere je joga dobrý spôsob, ako predchádzať zraneniam. Či už vo vode, alebo na súši.

Koordinácia pohybov a dýchania

Každý plavec vykonáva vo vode vedomé pohyby, zameriava sa na polohu a uhol svojho tela. Okrem toho musí v správnom čase hlboko dýchať, aby mal dostatok kyslíka na každý záber. Joga túto koordináciu a prepojenie mysle s telom podporuje lepšie, než akýkoľvek iný šport. Ak zosúladíte svoje pohyby s dýchaním, budete sa môcť pri plávaní viac sústrediť a tréning bude pohodlnejší.

Zvýšenie kapacity pľúc

Kontrola dýchania je zahrnutá v každej pozícii jogy. Ak sa ju naučíte ovládať, správne dýchanie sa prenesie aj do vášho plávania. Vďaka joge zistíte, ako pracovať s celou kapacitou pľúc a ako každý nádych využiť naplno. Na posilnenie dýchania môžete využiť aj dychové cvičenia, ktoré sa dajú vykonávať v pozíciách jogy. Obľúbené je napríklad hlboké dýchanie v pozícií tádasána (hora). 

 

Joga je mimoriadne užitočná aj pre triatlonistov, ktorí majú často skrátené svaly v prednej časti tela, hlavne nôh. Ak ste sa rozhodli začať s ňou, postupujte pomaly. Stojky alebo krkolomné pozície nemusíte zvládnuť do mesiaca. Úplne stačí, ak sa budete joge pravidelne venovať ako zdravému športu, ktorý posilní vaše telo i myseľ.