Pohybové hry sú najlepší spôsob, ako naviesť deti k aktívnemu životnému štýlu. Kladný vzťah k športu je potrebné budovať i od malička. Okrem futbalu či bicyklovania veľa detí bavia aj hry vo vode. Začať s nimi môžete už vo veku niekoľkých mesiacov a rodičia sa pri nich zabavia rovnako, ako ich drobci.

Ako spojiť plávanie a hry, ktoré deti zabavia?

Plávanie prispieva k vývoju dieťaťa a môže predstavovať nenáročný úvod do sveta športu. Kúpanie a plávanie je veľmi príjemná, bezpečná aktivita, ktorú si dokáže spoločne užiť celá rodina alebo kolektív detí. Hry vo vode majú za cieľ deti naučiť, že z vody netreba mať strach a že v nej môžu zažiť kopec zábavy. Hravou formou si deti osvoja základné plavecké zručnosti, napríklad zadržanie dychu, vyfukovanie vzduchu pod vodou alebo niektoré pohyby plaveckých štýlov. Na „skutočný” plavecký výcvik si deti počkajú do 6. roku života.

Najobľúbenejšie hry pre deti vo vode

Hry v bazéne sú vhodné pre rodičov a deti alebo detský kolektív, napríklad súrodencov či triedy. Nezabúdajte na to, že deti by pri bazéne nemali zostať bez dohľadu dospelej osoby, ani keď sa dokážu zabaviť samé. 

Vodný volejbal alebo hádzanie loptičky

Táto hra je vhodná aj pre tie najmenšie deti. S nimi si môže nafukovaciu loptu hádzať rodič, pričom cieľom hry bude prehodiť si loptu čo najviac krát bez toho, aby spadla do vody. Staršie deti si môžu zahrať volejbal v plaveckom bazéne a prehadzovať si loptu ponad bazénovú dráhu (ak sú dráhy oddelené plavákmi).  

Hľadanie stratených pokladov

K tejto hre budete potrebovať mincu (alebo niekoľko mincí), prípadne iný predment, ktorý sa vo vode potopí. Vystačíte si aj s väčšou gumičkou na vlasy. Rodič alebo jedno z detí s predmetom odpláva a pustí ho do vody, zatiaľ čo zvyšní hráči zostanú otočení chrbtom. Kto nájde stratený poklad ako prvý a kto ich nazbiera najviac?

Žralok a rybičky 

Naháňačka vo vode je poriadna zábava! Na žraloka a rybičky sa môže hrať aj veľká skupina detí. Jeden z hráčov bude mať za úlohu „pochytať” všetkých svojich kamarátov. Prvá chytená rybička sa v ďalšom kole zmení na žraloka. Táto hra je vhodná pre deti, ktoré už vedia plávať, no tí najmenší môžu pred žralokom utekať po nohách v plytkom bazéne. 

Zvládneš to po mne zopakovať?

Hra, ktorá podporí súťaživého ducha všetkých detí a zároveň sa pri nej veľa naučia. Jedno z detí predvedie vo vode trik, napríklad stojku na rukách, vyfúknutie bublín pod vodou, plávanie na chrbte a podobne. Úlohou ostatných hráčov bude tento trik zopakovať. Z hry vypadne ten, komu sa nepodarí zopakovať 3 triky. Kto bude najšikovnejší?

 

Ak plávanie vaše deti baví a chcete, aby sa tomuto športu venovali aj naďalej, navštívte stránku rezervácie plaveckých kurzov pre deti. Plavecký výcvik je vhodný pre úplných neplavcov aj pre deti, ktoré už ovládajú základy plaveckých techník. Svoje zručnosti môžu rozvíjať pod vedením certifikovaných plaveckých trénerov.