Zamieňať si freediving so šnorchlovaním či klasickým potápaním by nebolo správne. Jedná sa o úplne nový druh vodného športu. Narastá na popularite, čoho dôkazom sú aj majstrovstvá sveta v tejto disciplíne. Aby ste sa ich mohli zúčastniť, musíte byť schopný zadržať dych minimálne na 6 minút. Zvládnete to?

Freediving – vodný šport pre odvážnych

Vo freedivingu ide o to, aby sa potápač bez akéhoľkovej kyslíkového zariadenia či iného dýchacieho prístroja ponoril na jeden nádych do čo najväčšej hĺbky. Hĺbka sa meria v metroch, pričom pokročilí freediveri s obľubou prekračujú hranicu 20 metrov. Tlak, ktorý v takej hĺbke na človeka pôsobí, môže byť pre netrénovanú osobu neznesiteľný, dokonca až nebezpečný. Nádychové potápanie má viacero disciplín a úspešných reprezentantov má v tomto športe aj Slovensko.

Ako začať s freedivingom?

Do freedivingu by ste sa určite nemali púšťať, ak nemáte aspoň začiatočnícke skúsenosti s potápaním. Nevyhnutné budú aj skúsenosti s dynamickým plávaním a dostatočná kapacita pľúc. Samozrejme, nikto učený z neba nespadol. Aj tí najväčší priebojníci vo freedivingu začínali v obyčajných bazénoch. Rozšírenie kapacity pľúc môže byť náročné, ale nie nemožné.

 

Tréning zadržania dychu pomôže aj plavcom, pre freediverov je však nenahraditeľný. Vyskúšať si to môžete aj vy. Šok, ktorý tvár zažije pri kontakte so studenou vodou spôsobí, že dôjde k spomaleniu pulzu. Telo tak šetrí potrebný kyslík. K takémuto tréningu vám postačí návšteva plavárne, ale pokojne sa o prelomenie svetového rekordu môžete pokúsiť aj doma vo vani. 

 

Existuje tiež niekoľko techník vyrovnávania sa s tlakom pod vodou, napríklad Frenzelova technika alebo klasický Valsalvov manéver. Spočívajú v správnom ovládaní priedušnice, eustachovej trubice a podnebia. Všetky freedive cvičenia vo vode môžu byť životu nebezpečné, potápaniu sa preto výhradne pod dohľadom profesionála.

Nádychové potápanie má 9 súťažných disciplín

Všeobecne uznávaných disciplín, s ktorými sa môžeme stretnúť na súťažiach freedivingu, existuje až 9. Všetky majú spoločný ponor na jeden nádych.

 

  • Konštantná hmotnosť (CWT) – Pravdepodobne najbežnejšia hĺbková verzia Freedivingu. Potápač zostupuje pri použití jednej alebo dvoch plutiev. Potápač nesmie ťahať žiadne vodiace laná ani meniť použitú hmotnosť.
  • Konštantná hmotnosť bez plutiev (CNF) – V tejto disciplíne má potápač neoprénový oblek bez plutvy. Potápač pri zostupovaní používa iba silu svalov. CNF sa vo všeobecnosti považuje za najťažšiu disciplínu freedivingu.
  • Voľné ponorenie (FIM) – Potápač môže použiť vodiace lano.
  • Dynamické potápanie s plutvami (DYN) – Potápač pláva v horizontálnej polohe pod vodou (zvyčajne v bazéne) s plutvou, snaží sa preplávať čo najväčšiu vzdialenosť.
  • Dynamické potápanie bez plutiev (DNF) – Potápač pláva v horizontálnej polohe bez plutiev.
  • Dynamická apnea (S&E) – Táto disciplína sa odohráva v bazéne a spočíva v prekrytí úsekov dĺžky bazéna striedaním plávania s pasívnymi regeneráciami na konci každého úseku. Môže sa vykonávať s plutvami alebo bez plutiev. 
  • Statická apnea (STA) – Potápač leží na hladine dolu tvárou.
  • Variabilná záťaž (VWT) – Ponor so závažím, ktoré potápač necháva pod vodou a vypláva za pomoci vlastných svalov alebo plutvy.
  • No limits – Freediver sa potápa za pomoci záťažového zariadenia a pri stúpaní k hladine mu zas pomáha vzduchový vak.

Rekord vo freedivingu

Rekordy v jednotlivých kategóriách sa zásadne líšia. Najhlbší ponor v disciplíne s konštantnou hmotnosťou (CWT) – muži je hĺbka 130 m. Dosiahol ho Alexey Molchanov (Rusko) 18. júla 2018 na súťaži Vertical Blue freediving. Molchanov tým prekonal svoj vlastný svetový rekord z roku 2016 o 1 meter. 

 

Žiadne čísla sa však nemôžu merať s tými, ktoré dosahujú súťažiaci v kategórii no limits, ktorá je z toho dôvodu najobľúbenejšou. Mužský svetový rekord v takomto ponore je neuveriteľných 162 metrov. 

 

Slovenskou držiteľkou všetkých národných hĺbkových rekordov je Katarína Linczényiová (1993). V roku 2013 dosiahla aj tretí najhlbší ženský ponor na svete v disciplíne konštantná váha s plutvou, a to 85 metrov. 

Freediving na Slovensku

Záujem o vodné športy stúpa aj na Slovensku, freediving v tomto prípade nie je výnimkou. Existuje niekoľko slovenských freediving tímov, ktoré začiatočníkom umožňujú tréning pod dohľadom skúsených potápačov, účasť na kurzoch a osobný koučing. Bazénové tréningy sú dostupné v Bratislave aj ďalších slovenských mestách.