Nepríjemný zápal vonkajšieho ucha nás vie trápiť aj niekoľko dní. Vonkajšie ucho je ľahko prístupné baktériám, ktoré spôsobujú bolestivú infekciu. Ľudovo nazývané „plavecké ucho“ môže prekvapiť najmä v lete, no treba sa pred ním mať na pozore celoročne. Ako sa mu vyhnúť?

Zápal známy ako plavecké ucho

Najčastejšími príčinami vzniku zápalu sú úrazy vonkajšieho zvukovodu, baktérie ktoré sa do nich dostanú, mykotické infekcie a niektoré kožné ochorenia, ako ekzémy a zápaly kože. Vplyvom vody, čistením si uší vatovými paličkami alebo iným fyzickým tlakom vo zvukovode vznikajú drobné ranky, ktoré sú náchylné na vznik infekcie. Plávanie alebo častý pobyt v bazéne môže spôsobiť vysušenie pokožky, čo vedie k nedostatku prirodzených olejov a narušenej ochrannej bariéry kože. Tá je v tomto prípade na vznik poranení ešte náchylnejšia.

 

Zápal spôsobuje intenzívnu bolesť v uchu, ktorá sa zvýrazní najmä pri prežúvaní alebo pri dotyku. Tlak na zvukovod alebo ušnicu je bolestivý, možno si všimnúť opuch. Liečba zápalu vonkajšieho ucha vyžaduje antibiotiká. Neliečený zápal vonkajšieho ucha sprevádza nielen bolesť, ale aj zvýšená teplota. Môže viesť k vzniku abscesu a v najhoršom prípade aj k poškodeniu sluchu. Ak máte podozrenie na vznikajúci zápal vonkajšieho ucha,  navštívte lekára.

Môže plávanie spôsobiť zápal vonkajšieho ucha?

Plavecké ucho je do značnej pojem klamlivý, pretože ho nespôsobuje samotný pobyt v bazéne. Riziko zápalu je síce zvýšené počas leta, kedy navštevujeme kúpaliská, ale rozhodne nie je priamo spôsobené vašou záľubou v plávaní. Drobné ranky v zvukovodoch totiž nespôsobuje priamo voda (ani vysoká úroveň chlóru), ale nesprávna ušná hygiena. Prehnané čistenie uší paličkami alebo rôznymi predmetmi je skutočnou príčinou vzniku poranení a teda aj infekcie

Plavecké ucho nie je to isté, ako zápal vonkajšieho ucha

Možno vás prekvapí, že zdravé zvukovody nie je vôbec potrebné čistiť. Podobne ako iné žľazy, aj tie v ušiach majú samočistiacu schopnosť. Táto schopnosť môže byť oslabená v dôsledku vývojových porúch, vplyvov prostredia, rôznych ochorení a zdravotných ťažkostí. 

 

„Plavecké ucho“ je ľudové pomenovanie, ktoré označuje práve zníženú schopnosť samočistenia ucha. Môže byť spôsobená studenou chlórovou vodou, preto sa táto kondícia pripisuje plavcom. Neznamená to však, že sa plávanie vedie k infekcii. Ak vo vode trávite veľa času, je vhodné, aby ste venovali trochu času starostlivosti o svoju pokožku, vrátane ušnice. Dávajte si pozor na fyzické poranenie v tejto oblasti a ak to vaša pokožka potrebuje, doprajte jej dodatočnú hydratáciu.

Ako sa vyhnúť zápalu vonkajšieho ucha

Úplné predchádzanie zápalu nie je možné garantovať. Niektorí ľudia sú k nemu náchylnejší kvôli oslabenej imunite alebo v dôsledku iného ochorenia. Športoví aj rekreační plavci môžu zápalu predchádzať vďaka týmto tipom: 

 

  • Po plávaní si uši opláchnite čistou vodou. Chlór vo vode ovplyvňuje stabilitu ochranného filmu pokožky ucha, preto je vhodné, aby ste si po plávaní jemne očistili vonkajšiu časť ucha. Najvhodnejšia je na to pitná voda.
  • Vonkajšie ucho sušte čistou osuškou. Sušenie si uší uterákom alebo osuškou, ktorú používate na utieranie tela po plávaní, je rovnako nevhodné. Uši a okolie uší si utierajte čistým uterákom, použite papierovú vreckovku alebo nechajte túto oblasť uschnúť na vzduchu.
  • Ak po plávaní používate fén, buďte opatrní. Fén je možné použiť na vysušenie vlasov, pričom vzduch prirodzene zasiahne aj vaše uši. Teplý, suchý vzduch z fénu ale nikdy nesmerujte priamo do zvukovodu. Môže spôsobiť podráždenie pokožky.
  • Vyhnite sa častému čisteniu uší. Už spomenuté vatové tyčinky môžu narobiť viac škody ako osohu, dokonca ani spreje do uší nie sú potrebné. Vonkajšok ucha sa dokáže čistiť sám, nie je potrebné ho čistiť mechanicky. Zbytočne sa tým vystavíte poškodeniu kože.
  • Vyhnite sa používaniu slúchadiel. Ak je vnútro vašich uší vlhké po plávaní, prípadne akokoľvek podráždené alebo mimoriadne vysušené, vyhnite sa používaniu slúchadiel do uší. Zabránia prirodzenému prívodu vzduchu a môžu podráždiť vstup do zvukovodu.

 

Poškodeniu pokožky v oblasti uší môžete predísť aj použitím čiapky na plávanie, ktorá je vyrobená priamo na zakrytie uší. Takéto plavecké čiapky sú vhodné predovšetkým pre ľudí, ktorí plávajú v jazerách alebo vodných nádržiach, kde tvorbe baktérií nezabraňuje čistenie vody chlórom.