Plavci obetujú väčšinu energie na správne zábery rukami, koordináciu pohybov a dosiahnutie želanej rýchlosti. Dýchanie hrá u menej skúsených (a dalo by sa povedať, u tých „večne posledných”) plavcov druhé husle. Správna kapacita pľúc a technika dýchania sú však pre efektívny pohyb nevyhnutné. V tomto článku sa pozrieme na 3 dychové cvičenia, vďaka ktorým sa budete vo vode cítiť ako doma. 

Dychové cvičenia dopomôžu k lepším plaveckým výsledkom

Podobne ako pri iných športoch, aj pri plávaní sa zrýchľuje tep, zvyšuje sa teplota tela a aktivované svalstvo vyžaduje vyšší prísun kyslíka. Prirodzene sa zrýchľuje aj dýchanie a zväčšuje sa objem vzduchu, ktorý naše telo potrebuje. Správne dýchanie pri plávaní musí byť koordinované s pohybmi plavca, ktorý má pri vynorení iba niekoľko krátkych sekúnd na nádych. Z toho dôvodu je potrebné, aby mal nad svojím dýchaním čo najlepšiu kontrolu aj pri fyzickej záťaži. 

 

Dychové cvičenia dokážu zvýšiť kapacitu pľúc, plynulosť dýchania aj kontrolu svalstva v okolí pľúc, bránice a dýchacích ciest. Tým prispievajú k plnej kontrole nad dýchaním a v konečnom dôsledku k efektívnemu plávaniu. Vyskúšajte napríklad jedno z týchto 3 cvičení a pozorujte zmenu v spôsobe, akým dýchate pri plávaní.

1. Progresívna diafragmatická dýchacia technika

Na zvládnutie tejto techniky budete musieť spočiatku tráviť dlhšiu dobu na súši. Technika sa skladá z dvoch fáz. Najskôr rýchlym nádychom pojmite do pľúc čo najväčšie množstvo vzduchu. Zadržte dych na tak dlho, ako dokážete. Potom doslova vyfúknite celý objem vzduchu z pľúc. Možno sa vám bude mierne točiť hlava, no to je bežný sekundárny jav, nemali by ste z neho mať strach. Dychové cvičenia sú zdraviu neškodné, pokiaľ sú vykonávané správne. Opakujte zdanlivo jednoduchú techniku niekoľkokrát do dňa. Trénujte počas chôdze, vtedy sa telo a myseľ dokážu najlepšie zosúladiť s rytmom pohybu. 

2. Nosové dychové cvičenia pod vodou

Exhalácia nosom pod vodou je jednou z prvých schopností, ktoré si musí mladý plavec osvojiť. To však neznamená, že jej správne ovládanie nie je pre skúsenejších plavcov dôležité. Dychové cvičenia na zväčšenie kapacity pľúc prostredníctvom nosa sú jednoduché. Ukážeme si jeden príklad: Vdýchnite čo najväčšie množstvo vzduchu a ponorte sa pod vodu. Na nič nečakajte a začnite pomaly, bez veľkého tlaku vypúšťať vzduch cez nos. Keď všetok vydýchnite, vynorte sa, a celý proces ešte niekoľkokrát zopakujte. Zvýši sa nielen vaša kapacita pľúc, ale aj schopnosť pomalého, systematického vypúšťania vzduchu, ktorý musí prekonať tlak spôsobený vodou. 

3. Dychový tréning s miskou

Zaobstarajte si misku dostatočne veľkú na to, aby sa do nej zmestila vaša tvár. Naplňte misku teplo vodou a ponorte do nej bradu. Dýchajte ústami aj nosom a sledujte, ako vzduch z vašich pľúc čerí hladinu vody. Robte to dovtedy, dokým sa nebudete cítiť uvoľnene. Potom priložte ústa plytko pod hladinu, nadýchnite sa nosom a vydychujte striedavo stranami úst. Následne ponorte do misky celú tvár s otvorenými ústami. 

 

Keď vaše telo spotrebujú všetok kyslík z pľúc, vynorte z vody špičku nosa a nadýchnite sa. Uvidíte, že to pôjde ľahko. V ďalšej etape vydychujte nosom pod vodou. Snažte sa o to, aby boli bubliny čo najmenšie a robili čo najmenej hluku. Vďaka tomu sa naučíte dýchať úsporne. Precvičujte dovtedy, dokým si nevybudujete uvoľnený dýchací rytmus. Toto cvičenie môžete vyskúšať aj v bazéne, ak je hladina vody pokojná.

 

Dychovým cvičeniam by ste sa mali venovať pravidelne, predovšetkým ak s plávaním iba začínate. Po čase si vaše telo zvykne na vydychovanie vzduchu pod vodou a odbúra sa všetok strach, ktorý môžete mať z nechceného prehltnutia vody. Vyskúšať môžete tiež tréning zadržania dychu, ktorý vám pomôže plávať rýchlejšie.