Nácvik správneho dýchanie pri plávaní vyžaduje nemalé úsilie. Na pomoc prichádzajú štipce na nos, základ plaveckej výbavy pre mnohých nováčikov v plávaní. Obzvlášť obľúbenou je táto pomôcka u detí, ktorým pomáha prekonať strach z vody. Potrebujete pri plávaní štipec na nos aj vy? Jeho kladné stránky nemožno poprieť, no má aj svoje limity.

Prečo plavci používajú štipec na nos

Hoci je štipec na nos používaný všetkými vekovými kategóriami, najväčšie uplatnenie nachádza v radoch začiatočníckych plavcov. Pre tých, ktorí ešte celkom neovládli správnu techniku dýchania nosom pri plávaní, je pomôcka v podobe štipca záchranou. Na druhej strane vidíme, že vytrvalostní plavci používajú štipec na nos len zriedka. Okrem hromady výhod, ktoré prináša „upchatie” nosa vo vode, môže štipec závodných plavcov do značnej miery obmedzovať.

Zabraňuje prejavom alergie a podráždeniu

Ak aj vy patríte k skupine nešťastníkov, pre ktorých je každé plávanie v chlórovej vode korunované bolesťami hrdla, nádchou a fyzickou slabosťou, možno je načase zaobstarať si kvalitný štipec na nos. Ešte predtým však navštívte lekára a zistite, čo vaše problémy spôsobuje. Chlór môže vysušovať pokožku, no alergia na túto látku takpovediac neexistuje a príčina vašich problémov nemusí ležať na dne plaveckého bazéna.

 

Pokiaľ je hlavnou príčinou vášho zlého fyzického stavu skutočne chlór rozpustený vo vode, štipec na nos je vhodnou pomôckou. S nadšením ho používajú alergici, ale aj deti či dospelí, ktorých vášňou sú rozličné podvodné kreácie, ako napríklad kotrmelce, saltá, alebo plávanie na chrbte s ponorenou hlavou. Zábava s deťmi na kúpalisku bude vďaka štipcu nerušená a vy si môžete pohodlne zaplávať aj v prípade, ak ste na obsah chlóru citlivejší, než väčšina plavcov.

 

V prípade zvýšenej citlivosti alebo túžbe po väčšom pohodlí pri plávaní môžete využiť aj iné plavecké pomôcky, napríklad plavecké okuliare alebo plavecké čiapky.

Štipce na nos na plávanie nie sú podmienkou

V profesionálnych kruhov sú štipce na nos ospravedlniteľné počas nácviku niektorých pohybov, napríklad kotúľovej obrátky. Akonáhle si začínajúci plavec osvojí zložitý manéver, odstráni štipec. Potom nasledujú hodiny tréningu, počas ktorých sa učí načasovanie výdychu pri obrate. Podobnú taktiku môžete využiť aj v prípade, že sa učíte plávať vy alebo vaše deti – štipec na nos je vhodný do chvíle, kedy si osvojíte pohyb vo vode a správne dýchanie pri plávaní. Väčšina plavcov uprednostňuje vydychovať pod vodou ústami a nosom zároveň, čo s použitím štipca nie je možné.

Štipce majú svoje limity

Niet dôvodu pochybovať o kladných stránkach štipcov na nos. Moderné štipce na nos so silikónovými vankúšikmi sú k vášmu nosu mimoriadne ohľaduplné, takže rýchlo zabudnete, že ich máte na sebe. Pre amatérskeho plavca je ich používanie výhodné a príjemné. Vďaka štipcu na nos sa môžete vydať preskúmať podvodný svet z úplne iného uhla bez strachu z toho, že vám štipľavá chlórová voda vnikne do dutín. 

 

Napriek týmto výhodám však štipec na nos pre závodných plavcov predstavuje prekážku. Netvrdíme, že sa so štipcom na nos medzi profesionálmi nestretneme vôbec. Naučiť sa s ním plávať však vyžaduje úsilie a veľa sebakontroly. Myslite na to, že dýchanie s upchatým nosom pre človeka nie je prirodzené (a ako nám každá nádcha pripomenie, ani veľmi príjemné). S pravidelným používaním štipca na nos sa u plavca môžu rozvinúť zlozvyky zlozvyky, ako napríklad komplexné zadržiavanie dychu – nevydychovanie ani ústami, alebo dýchanie výhradne ústami aj mimo bazéna.