Medzi širokou škálou značiek a typov plaveckých okuliarov môže byť náročné vybrať si tie správne. Rozdiely v cene nemusia byť závratné, no rozdiel v kvalite pocítite už pri prvom použití. Pred tým, než „pre istotu” siahnete po tých najdrahších, alebo sa necháte zlákať tými v najkrajšej farbe, prečítajte si náš rýchly návod. Pomôže vám vybrať si tie najlepšie plavecké okuliare presne pre vás.

Ako vybrať najlepšie plavecké okuliare

Pri výbere vhodných plaveckých okuliarov je potrebné sa zamerať sa na tri základné aspekty:

 

  • Ako vám okuliare sedia
  • Aké sú vám pohodlné
  • Aká je ich kvalita

 

Takmer všetky moderné plavecké okuliare majú povrchovú úpravu proti zahmlievaniu a UV filter. Ak vám výrobca nevie tieto špecifikácie garantovať, nakúpte okuliare od inej značky. Slnečné žiarenie odrazené od vodnej hladiny môže poškodiť váš zrak, voľte preto kvalitné okuliare za každých okolností.

Skontrolujte, či okuliare dobre tesnia

Za tesnenie je zodpovedný lem okuliarov, nie ramienko. Aj v prípade, že okuliare zatiahnete celkom pevne, môžu prepúšťať vodu. Najbežnejšie sú oválne okuliare so silikónovým tesnením. Ak si ich vyskúšate, tesnenie by malo vytvoriť krátke prisatie. Ak okuliare nedostatočne priľnú k tvári, prepustia vodu, čo bude uprostred plávania nepríjemné. Príliš tesné okuliare vás môžu tlačiť, dokonca môžu okolo očí vytvoriť modriny.

Uistite sa, že okuliare sú pohodlné

Majte na pamäti, že okuliare budete nosiť počas dlhšieho časového úseku. Ak vás začnú tlačiť po niekoľkých minútach, plávanie bude nepríjemné, nebudete sa vedieť dobre sústrediť. Ak máte problém s nájdením dobre padnúcich okuliarov, poobzerajte sa po type s rozdeleným remienkom. 

Vyberte správnu farebnosť šošovky

Nejde len o to, ktorá farba sa vám páči najviac, jednotlivé farebné prevedenia šošoviek majú špecifické vlastnosti:

 

  • Číre okuliare ponúkajú a jasný výhľad bez korekcie farieb.
  • Modré plavecké okuliare znižujú oslnenie slnkom alebo umelým svetlom, poskytujú lepšiu viditeľnosť v jasnom svetle v bazéne i na otvorených plochách.
  • Fialové okuliare sú navrhnuté pre najlepší kontrast objektov na zelenom alebo modrom pozadí.
  • Zrkadlové okuliare redukujú oslnenie, poskytujú lepšiu viditeľnosť a chránia pred očným kontaktom s inými plavcami. Používajú sa hlavne v otvorenej vode.

Plavecké okuliare pre súťažných plavcov – škrupiny

„Švédske” okuliare, takzvané škrupiny, sú obľúbené u profesionálnych plavcov, pretože znižujú odpor vo vode na minimum. Ide o štýl okuliarov bez tesnenia, ktorý sedí priamo v očných jamkách. Sú pomerne lacné a dajú sa nastaviť v oblasti nosníka aj remienka, no ich nosenie nie je pre každého plavca príjemné.

Dioptrické plavecké okuliare

Ak máte strach, že vo vode nebudete dostatočne dobre vidieť, môžete si vybrať dioptrické plavecké okuliare. Ich cena sa zvyčajne pohybuje okolo 20-30 eur a môžete ich nájsť v špecializovaných športových obchodoch alebo na internete.

Plavecké okuliare pre deti

Deti môžu vo vode používať detské plavecké okuliare, alebo plavecké masky. Masky sú pohodlnejšie a poskytujú väčšie zorné pole, ich použitie je jednoduché, deti si ich dokážu nasadiť aj sami. Samozrejme, môžete zvoliť klasické detské plavecké okuliare, dbajte však na to, aby dieťaťu dobre sedeli.

Starostlivosť o plavecké okuliare

Po každom použití umyte okuliare v čistej vode. Vnútornú stranu okuliarov nešúchajte hrubou látkou, aby sa okuliare nepoškriabali. Môžete ich ošetriť tekutinou proti zahmlievaniu (antifog), aby ste predĺžili životnosť protizahmlievacej vrstvy na vnútornej strane okuliarov. Náhradné remienka je možné zakúpiť v športových obchodoch.