Krisztina Egerszegi je bývalá maďarská plavkyňa, ktorá v 80. a 90. rokoch minulého storočia získala celkovo päť zlatých olympijských medailí. Bola držiteľkou svetového rekordu na 100 metrov aj 200 metrov znak, na dlhšej trati udržala svoj rekord celých sedemnásť rokov (1991 až 2008). Mimoriadny talent v tomto plaveckom štýle jej priniesol mnohé úspechy.

Kariéra

Egerszegi sa narodila 16. augusta 1974 v Budapešti. Už ako trinásťročná debutovala v medzinárodnej súťaži v plávaní. Úspech zožala na Majstrovstvách Európy v roku 1987, kde získala piate miesto na 100 metrov a štvrté miesto na 200 metrov v štýle znak. 

Za krátky čas sa stala najuznávanejšou maďarskou plavkyňou všetkých čias. Získala päť individuálnych zlatých medailí v priebehu troch po sebe idúcich olympijských hier (1988 v Soule, 1992 v Barcelone a 1996 v Atlante). Je to prvá plavkyňa, ktorá získala štyri individuálne tituly na jednotnom európskom šampionáte, a to v roku 1993. 

Olympijské hry a plávanie – história, výsledky, rekordy.

Egerszegi je tiež jednou z najvýznamnejších atlétov v histórii FINA (World Aquatics Championships). Bola prvou maďarskou plavkyňou, ktorá na tomto šampionáte získala zlatú medailu (1991). Svoju profesionálnu kariéru ukončila po olympijských hrách v Atlante vo veku 22 rokov. Do Medzinárodnej plaveckej siene slávy bola zaradená v roku 2001.

Zaujímavosti

Jej olympijské víťazstvo v roku 1988 sa stalo jedným z najdôležitejších televíznych momentov v celom Maďarsku. Fráza komentátora Tamása Vitraya „Gyere egérke!” („Do toho, myška!”), ktorou Krisztinu podporoval, sa stala súčasťou populárnej kultúry. Prezývka egérke (myška) bola odvodená z jej priezviska, no hodila sa jej aj vďaka drobnej postave a mladému veku. Egerszegi je dodnes považovaná za obrovský vzor maďarských plavkýň

Prečítajte si tiež: Kristin Otto, najúspešnejšia olympijská plavkyňa roku 1988.