Jenny Beth Thompson je bývalá americká plavkyňa, držiteľa 12 olympijských medailí, z toho ôsmych zlatých. Patrí k najúspešnejším športovcom v histórii hier. Všetky zlaté medaily získala na štafetových závodoch v rokoch 1992, 1996, 2000, a 2004.

Kariéra

Jenny sa plávaniu venovala od siedmich rokov. Ako štrnásťročná sa prvýkrát predstavila v americkej reprezentácii na významnej súťaži – na Panamerických hrách 1987. Tam zvíťazila na 50 m voľný spôsob. V roku 1991 po prvý raz zvíťazila s americkou štafetou na majstrovstvách sveta a v marci 1992 sa stala držiteľkou svetového rekordu na 100 metrov voľný spôsob individuálne. Na olympijských hrách 1992 sa očakávalo, že bude bojovať o päť zlatých medailí, no získala ich len v dvoch štafetových pretekoch. V nasledujúcich rokoch študovala a pretekala za Stanfordskú univerzitu, prevažne na americkom univerzitnom šampionáte NCAA, kde opäť dominovala. V období medzi olympiádami získala celkovo 19 individuálnych a štafetových titulov. 

 

Olympijské hry a plávanie – história, výsledky, rekordy.

 

Na olympijskej kvalifikácii pred hrami v Atlante, v roku 1996, sa nedokázala kvalifikovať ani na jednej individuálnej trati. Pretekala len v troch štafetách, s ktorými vždy zvíťazila. Opäť platilo, že sa jej najviac darilo v čase medzi olympiádami. Excelovala najmä na majstrovstvách sveta 1998, kde získala konečne prvé zlaté individuálne medaily. Zvíťazila na 100 metrov voľný spôsob aj motýlik, k tomu pridala dve štafetové zlaté medaily a zaslúžene bola neskôr vyhlásená najlepšiu svetovú plavkyňou roka 1998.

 

V roku 2000 na olympijských hrách získala bronz na 100 metrov voľný spôsob a bola členkou všetkých troch amerických štafiet, ktoré obhájili svoje tituly z predchádzajúcich hier. Toho istého roku tiež štvrtýkrát prekonala svetový rekord na 100 metrov motýlik. V roku 2000 zanechala pretekanie a venovala sa štúdiu medicíny. K aktívnemu plávaniu sa vrátila o dva roky neskôr a v roku 2003 na majstrovstvách sveta opäť zbierala kovy. Na olympijských hrách v roku 2004 bola nominovaná do národného tímu USA ako jeho najstaršia členka (v tom čase 31 rokov). Ziskom dvoch strieborných medailí – samozrejme v štafete – zavŕšila svoju olympijskú zbierku.

Zaujímavosti

Jenny si v máji 1994 zlomila ruku, ale po chirurgickom zákroku sa rýchlo zotavila. Dve zlaté medaily získala na národných majstrovstvách len o 3 mesiace neskôr. O plávaní rozpráva mimoriadne pozitívne, jej najväčšou radosťou bola oslava súťaživosti a upevnenie vzťahov s kolegami, priateľmi a rodinou. Momentálne pracuje ako anesteziologička v detskej nemocnici v Bostone.

 

Prečítajte si tiež: Krisztina Egerszegi – národný vzor maďarských plavkýň.