Kedy siahnuť po plaveckých štupľoch do uší

Aj malé množstvo vody môže spôsobiť veľa nepríjemností, ak sa počas plávania dostane do uší. Nepríjemný pocit prerastá v bolesť a snaha o vysušenie ucha môže spôsobiť podráždenie, či dokonca poranenie ušnice. Ak chcete zabrániť vniknutiu vody do ucha pri plávaní alebo iných vodných športoch, môžete použiť špeciálne štuple do uší.

Plavecké štuple do uší

Hlavnou úlohou týchto pomôcok je zabránenie preniknutiu vody do vonkajšieho zvukovodu. Plavecké štuple do uší neprepúšťajú vodu, vďaka čomu do ucha neprenikne ani dráždivý chlór a baktérie. Existuje niekoľko druhov plaveckých štupľov, ktoré sa líšia hlavne svojím tvarom. Tie najjednoduchšie pripomínajú štupľové slúchadlá do uší s malou rúčkou. Ďalší, často používaný typ štupľov, pripomína tvar vianočného stromčeka. Existujú aj také, ktoré zapadnú do kontúr vonkajšieho ucha a pokryjú väčšiu časť ušnice. 

Štuple do uší ochránia pred chladom aj vetrom

V krytom bazéne sa s týmto problémom nestretnete, no ak plávate na otvorenej vode, trénujete na triatlon alebo radi otužujete v zamrznutých jazerách, štuple do uší vám poskytnú potrebnú ochranu. Chlad a vietor sú vo vonkajších podmienkach častou príčinou ľudového „prievanu” uší. Upozorní naň stupňujúca sa bolesť, opuch aj zvýšená teplota. Tieto problémy spôsobuje najčastejšie zápal vonkajšieho ucha alebo ťažšie liečiteľný zápal stredného ucha. Ak plávate v náročných podmienkach, riziko ochorenia výrazne znížite použitím štupľov do uší.

Pomôcka vhodná aj pre deti

Štuple do uší sú bezpečné aj pre deti, ktoré sa učia plávať, alebo ktorým je pocit vody v ušiach nepríjemný. Niektorí lekári odporúčajú pravidelné používanie zátkových chráničov sluchu iba pri potápaní alebo plávaní v neupravenej vode, ako sú jazerá, rieky a oceány, teda vo vode s prítomnosťou baktérií. V plaveckom bazéne táto pomôcka nie je nevyhnutná. Chrániče v podobe plaveckých štupľov sú vhodné predovšetkým pre deti s chronickým zápalom stredného ucha alebo častými kožnými infekciami. 

Potrebujete štuple do vody, ak používate plaveckú čiapku?

Niektorým plavcom prekážajú štuple v ušiach viac, než voda samotná. Príčinou je často nesprávny výber veľkosti – zátky vypadávajú, alebo naopak tlačia. Plavecké čiapky, ktoré prekrývajú uši plavca, nedokážu udržať uši v úplnom suchu, ale chránia ich pred vetrom a chladom pri vonkajšom plávaní. Pri použití plaveckej čiapky môže vzniknúť ďalší problém. Voda prenikne do uší, no nebude sa môcť dostať von. Rovnaký výsledok môže mať aj používanie nekvalitných štupľov, alebo štupľov zlej veľkosti.

 

Rovnako ako pri výbere iných plaveckých pomôcok, aj v tomto prípade platí, že štuple musia byť prispôsobené telu plavca a jeho potrebám. Ak ste zátky do uší zavrhli po prvom použití, je pravdepodobné, že ste jednoducho nenašli tie pravé. Vyskúšajte viaceré druhy alebo investujte do štupľov do uší na mieru. Zabránia nepohodliu pri plávaní a znížia riziko zápalu.