O víťazovi plaveckej súťaže rozhodujú desatiny sekundy. Závodní plavci preto urobia všetko, čo je v ich silách, aby zvýšili rýchlosť svojho pohybu vo vode. Jedným z nevyhnutných krokov je zníženie odporovej sily vo vode. Pomôže pritom oholenie celého tela, alebo ide o mýtus?

 

Konkurenčné plávanie si vyžaduje náročnú prípravu a jej súčasťou môže byť aj strategické holenie. Holenie sa do praxe dostalo po olympijských hrách v roku 1965, kedy plavci Murray Rose a Jon Henricks súťažili s úplne hladkým telom. Z hier si v tom roku odniesli zlaté medaily, čo inšpirovalo ich nasledovníkov. 

Prečo sa plavci zvyčajne holia na celom tele?

Môže sa zdať, že ochlpenie na nohách či rukách nemá príliš veľký vplyv na rýchlosť plávania. Aj samotní plavci niekedy tvrdia, že ide len o poveru. Oholenie tela im dodáva pocit sviežosti, odstránenie odumretých buniek pokožky zaručí lepšiu citlivosť, teda aj zlepšenie vnímania pohybov vo vode. Keď sa vedci v roku 1989 rozhodli preskúmať túto teóriu, zistili, že telo plavca bez ochlpenia skutočne kĺže vo vode s väčšou ľahkosťou a rýchlejšie (štúdia).

Ako holenie ovplyvňuje plavecký výkon?

Prvým z možných vysvetlení rýchlejšieho plávania je znižovanie odporu. Voda prúdi okolo hladkého povrchu jednoduchšie, nezachytáva sa na chĺpkoch a nespomaľuje plavca. Táto úprava zovňajšku zaisťuje najnižšie možné trenie vo vode (pravdepodobne ešte nižšie, než špeciálne plavecké obleky, no presné porovnanie zatiaľ nebolo skúmané). Po oholení si niektorí plavci mažú telo olejom, čím si dodatočne pomôžu pri dosahovaní vyššej rýchlosti.

Prečo sa plavci neholia stále?

Ak by boli oholení neustále, zlepšili by sa aj pri tréningu, no nie? Možno, ale neustále holenie má aj svoje nevýhody. V skutočnosti sa plavci holenia na tréningoch zdržia a chĺpky odstránia až tesne pred súťažou. Ak by si pokožku udržiavali hladkú každý deň, stratil by sa pocit „novej”, citlivej kože pod vodou. Aerodynamické vlastnosti by zostali rovnako dobré, no pre plavca by bola oholená pokožka normou, takže by zmizlo zvýšené taktilné vnímanie.