Spôsobov, ako trénovať výdrž a zároveň zvýšiť srdcový rytmus, poznáme veľa. Beh, skákanie na švihadle, bicykel, alebo HIIT tréning výborne spaľujú tuky a zvyšujú vašu vytrvalosť. Tieto druhy cvičenia ale nemusia baviť každého a rovnako nemusia byť vhodné pre ľudí, ktorí majú zdravotné obmedzenia. Čo tak skúsiť kardio vo vode? Na prvý pohľad možno nezvyčajné, ale veľmi efektívne.

Kardio tréning vo vode

Princíp kardia zostáva rovnaký, avšak kardio cvičenie vo vode je niekoľkonásobne efektívnejšie. Prečo? Odpoveďou je fyzika. Odpor vody je totiž 2 až 5-krát vyšší než odpor vzduchu, vďaka čomu máte pri cvičení vo vode pocit, že pracujete s vyššou váhou. Každý pohyb tela je vystavený odporu vodu, musíte preto vynaložiť viac úsilia na to, aby ste sa v bazéne pohybovali. Plávanie je preto vhodné pre ľudí, ktorým „nestačí” tréning s vlastnou váhou a chcú pri športe zdolať o niečo väčšiu výzvu.

 

Voda vás počas tréningu navyše príjemne schladí, takže vám nehrozí preťaženie organizmu. S tým sa stretávajú predovšetkým začiatočníci, ktorí zatiaľ nedokážu presne odhadnúť svoje limity. Tento druh kardio cvičenia je vhodný aj pre ľudí, ktorí trpia nadváhou. Chudnutie plávaním je mimoriadne efektívne, ak je vaša technika plávania správna. 

 

Samotný pobyt vo vode má veľmi dobré účinky na psychické zdravie, vďaka čomu sa náročný šport stáva príjemnou aktivitou.

Je plávanie účinnejšie než klasické kardio cviky?

Cviky na zlepšenie kardiovaskulárnej činnosti na suchu slúžia na zlepšenie prekrvenia organizmu, zvýšenie kapacity pľúc a výdrže. Ak vykonávate súvislú činnosť dlhší čas, postupne sa zvyšuje vaša výdrž, telo si zvyká na záťaž a zlepšuje sa vaša kondícia

 

Plávanie ako kardio cvičenie je vhodné aj pre ľudí, ktorí nemôžu vykonávať cviky na súši, napríklad kvôli problémom s kĺbmi. Počas plávania sa, na rozdiel od športov na súši, zvyšuje ohybnosť celého vášho tela, precvičuje sa pohybový aparát a spevňuje sa svalstvo.

 

Tlak vody taktiež zabezpečuje výdatnejšie „roztiahnutie pľúc“ a tým pomáha zvýšiť ich objem. Celkový dopad kardia vo vode je u každého jednotlivca odlišný, prihliadnuc na metabolizmus, jedálniček a frekventovanosť cvičenia. Výsledky kardio cvičenia sú teda závislé od vášho životného štýlu a od toho, ako často sa plávaniu venujete.

Zásady kardio cvičenia vo vode

Ak chcete začať s efektívnym kardio cvičením vo vode, dodržte niekoľko základných zásad:

 

  • Uistite sa, že ovládate správnu techniku plávania. Intenzívne plávanie so zlým držaním tela môže viesť k bolesti alebo úrazu. Aj v prípade, že si vo vode dôverujete, absolvujte na začiatok niekoľko hodín s trénerom plávania. 
  • Štýly plávania pravidelne striedajte. Niektoré vám dajú zabrať viac, iné budú o niečo jednoduchšie. Najdôležitejšie však je, že budete vykonávať rôzne pohyby a precvičíte všetky časti tela.
  • Pred každým tréningom sa rozcvičte. Tak ako pred bežným kardiom, strečing je veľmi dôležitý, a nakoľko sa budete pohybovať v plaveckom bazéne, rozhodne venujte čas zahrievaniu. Stačí zopár dĺžok.
  • Kardio vo vode kombinujte s bežným tréningom. Ak máte túto možnosť a chuť, kombinujte plávanie s bežnými tréningmi vo fitku, behom či kruhovými tréningami. Ak neviete ako začať, odporúčame aqua jogging, teda behanie vo vode, pre dámy je vhodný aqua aerobic.
  • Dbajte na vhodnú stravu a prísun živín. Zistite, čo jesť pred a po tréningu plávania.
  • Nezabúdajte na hydratáciu. Aj počas tohto športu je dôležitý prísun tekutín, majte po ruke čistú, pitnú vodu.
  • Po tréningu venujte čas docvičeniu. Na záver tréningu preplávajte niekoľko dĺžok s nižšou intenzitou.

 

Aby bol váš vodný kardio tréning naozaj efektívny, nesmiete zanedbávať regeneráciu a zdravý jedálniček. Tieto dva faktory tvoria dôležitú časť kardia. Či už chcete vyformovať svoju postavu, získať kondíciu alebo podporiť zdravie celého tela, plávanie je účinný spôsob, ako na to.