Znak je plavecký štýl podobný voľnému spôsobu tým, že sa pri pohybe striedajú ramená nohy vykonávajú striedavý pohyb kopaním nahor a nadol. Pláva sa na chrbte, čo plavcovi uľahčuje dýchanie, no sťažuje orientáciu. 

Plavecká disciplína znak

Znak je jediný zo štyroch plaveckých štýlov, pri ktorých športovec štartuje z vody. Plavec vojde do bazéna na pokyn rozhodcu, uchopí držadlo na štartovacom boku a nohy zaprie do steny. Kvôli zjednodušeniu štartu schválila FINA v roku 2013 malé kliny, ktoré plavcom pomáhajú zaistiť svoje nohy na štarte.

 

Po odrazení sa od okraju bazéna je plavec úplne ponorený. Plávanie pod vodou je zvyčajne rýchlejšie, mnohí plavci preto zotrvajú pod hladinou až do maximálneho možného limitu, čo je 15 metrov od štartu alebo začiatku každej dĺžky. Do rovnakej vzdialenosti môžu plavci používať delfíní kop, teda vlnenie nohami. 

 

Až do roku 1992 bolo potrebné, aby športovec doplával k okraju bazéna na chrbte a dotkol sa ho rukami. V súčasnosti majú plavci povolené otočiť sa pri konci bazéna na brucho a vykonať posledný záber v tejto polohe. Pri otočke sa plavec dotkne nohami steny bazéna. Na správne dokončenie preteku je potrebné, aby plavec priplával k stene na chrbte a dotkol sa steny bazéna oboma rukami. V závere súťaže plavec nesmie byť úplne ponorený pod vodou.

Prečítajte si: Ako správne plávať znak.

Súťažné kategórie

Na olympijských hrách sa súťaží v kategóriách muži a ženy. Znak je možné plávať na 50, 100 a 200 metrov. Štafeta na plaveckých pretekoch taktiež zahŕňa úsek plávaný v štýle znak.

Olympijskí medailisti v štýle znak

  • Krisztina Egerszegi – trojnásobná zlatá medailistka, ktorá 17 rokov držala svetový rekord na 200 metrov znak. 
  • Ryan Murphy – trojnásobný zlatý víťaz a držiteľ setoveného rekordu na 100 metrov prsia.
  • Aaron Piersol – svetový šampión a držiteľ 7 olympijských medailí v štýle znak.
  • Lenny Krayzelburg – držiteľ 4 zlatých olympijských medailí a bývalý držiteľ svetového rekordu na 200 metrov znak.
  • Natalie Coughlin – prvá ženská plavkyňa, ktorá preplávala 100 metrov znak za menej než 1 minútu.
  • Katinka Hosszú – súčasná držiteľka svetového rekordu na 200 metrov znak.