Prsia sú jedným zo 4 štýloch, v ktorých sa súťaží na olympijských hrách a medzinárodných súťažiach. Prvýkrát sa na olympijských hrách závodilo v štýle prsia v roku 1904. Technika sa skladá zo záberu rúk, kopu nôh a následného splývania v optimálnej polohe, kedy sú ruky a nohy úplne napnuté.

Plavecká disciplína prsia 

Ruky a nohy plavcov sa musia pohybovať súčasne, v rovnakej horizontálnej rovine. Končatiny zostávajú väčšinou pod vodou, ale plavec musí pri každom zábere preraziť hladinu vody. 

 

Takzvané nožnicové kopy (využívané pri plávaní v štýle kraul) nie sú povolené. Záber ramena začína a končí vo vodorovnej polohe. Ruky naberú vodu do strán, zatlačia ju smerom dozadu a opäť sa vystrú dopredu. Plavci nesmú zatlačiť ruky za svoje boky a musia držať lakte vo vode, keď sa ruky dostávajú do poslednej fázy záberu. S každým záberom ramien vykonávajú iba jeden kop.

 

Preteky v disciplíne prsia začínajú skokom dopredu, buď z okraja bazénu alebo zo štartovacieho bloku. Na začiatku každého kola môžu plavci urobiť jeden hlboký záber, pri ktorom ruky siahajú až ku stehnám. Hlava sa musí vynoriť nad hladinu skôr, než po 15 metroch od štartu. 

 

Plavci možnosť urobiť jeden kop v štýle delfíních nôh (vlnenie) na začiatku každej dĺžky, ale iba pred prvým úderom. Na konci každého kola preteku sa musia plavci dotknúť steny dvoma rukami súčasne, a to v horizontálnej rovine. 

Prečítajte si: Plávanie v štýle prsia – správna plavecká technika.

Súťažné kategórie

Na olympijských hrách sa súťaží v kategóriách muži a ženy. Prsia je možné plávať na 50, 100 a 200 metrov, pričom deti do 8 rokov môžu súťažiť na dĺžku 25 metrov. Štafeta na plaveckých pretekoch taktiež zahŕňa úsek plávaný v štýle prsia.

Olympijskí medailisti v štýle prsia

Victor Davis – kanadský olympionik a svetový šampión, ktorý pokoril niekoľko svetových rekordov.

Adam Peaty – Na olympijských hrách v roku 2016 získal zlatú medailu v prsiach na 100 metrov ako prvý mužský britský plavec za 24 rokov. V súčasnosti je držiteľom svetového rekordu v závodoch na 50 a 100 metrov prsia.

Mike Barrowman – svetový rekord na 200 metrov prsia si udržal celých 10 rokov.

Rebecca Soni – dvojnásobná olympijská šampiónka.

Penelope Heyns – prvá žena, ktorá zvíťazila v dvoch kategóriách na olympijských hrách v 1996 v Atlante.

Leisel Jones – držiteľka troch medailí z olympijských hier z 2010 – 2008.