Motýlik je najnovším oficiálnym plaveckým štýlom, ktorý sa vyvinul zo štýlu prsia. Plavec je na bruchu, súčasne pohybuje oboma rukami a pri kopaní používa delfínie nohy, pohyb pripomínajúci vlnenie. Do programu olympijských hier bol po prvýkrát zaradený v roku 1956.

Plavecká disciplína motýlik

Motýlik sa objavil ako nový plavecký štýl v 50. rokoch 20. storočia, keď sa plavci snažili nájsť spôsob, ako plávať rýchlejšie. Hlavné inovácie predstavovali súčasné zotavenie oboch ramien nad vodou a delfínový kop

 

Motýlik sa pláva s vlnitým pohybom na hladine vody. Ramená robia záber súčasne pod vodou a zotavujú sa nad vodou. Obidve ruky musia pri každom zdvihu vychádzať z vody súčasne. Počas každého ťahu pažou plavci robia dva delfínie kopy, jeden, keď ruky vstúpia do vody, a druhý, keď ruky stúpnu nad hladinu. 

 

Plavcove nohy musia kopať hore a dole spoločne, najlepšie s nohami držanými blízko seba. Zatiaľ čo drvivá väčšina plavcov dvíha hlavu a plecia nad vodu, aby sa dýchala, niektorí plavci dýchajú nabok. Tento spôsob dýchania pripomína voľný štýl.

 

Preteky začínajú skokom smerujúcim dopredu a plavci musia každé kolo dokončiť tak, že sa obidvomi rukami dotknú steny v horizontálnej rovine. Do 15 metrov od začiatku každej dĺžky musia plavci pretnúť hladinu vody hlavou.

Prečítajte si: Motýlik a ako ho plávať správne.

Súťažné kategórie

Na olympijských hrách sa súťaží v kategóriách muži a ženy. Motýlika je možné plávať na 50, 100 a 200 metrov, pričom deti do 8 rokov môžu súťažiť na dĺžku 25 metrov. Štafeta na plaveckých pretekoch taktiež zahŕňa úsek plávaný v štýle motýlik.

Olympijskí medailisti v štýle motýlik

  • Michael Phelps – najslávnejší plavec motýlika všetkých čias, so 6 olympijskými zlatými medailami na jednotlivých závodoch.
  • Misty Hyman – zlatá medailistka z olympijských hier v roku 2000.
  • Denis Pankratov – dominujúci plavec motýlika v 90. rokoch.
  • Mary T. Meagher – viac než 20 rokov držala svetový rekord v motýliku na 100 a 200 metrov.
  • Pablo Morales – určil nový svetový rekord v roku 1984.

Suzan O’naill – trojnásobná olympijská medailistka v motýliku na 100 metrov.