Astma je časté, chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje pľúca a dýchacie cesty. Príznaky tohto ochorenia obmedzujú ľudí predovšetkým pri športe, ktorý zrýchľuje dýchanie a vyžaduje väčší prísun vzduchu do tela. Neznamená to však, že pre astmu musíte zanevrieť na pohyb. Plávanie je jedným z odporúčaných športov, vďaka ktorému sa môžete udržať vo forme.

 

Veľký počet detí aj dospelých s astmou preferujú plávanie, ktoré sa spája s celým radom zdravotných výhod. Zlepšuje fyzickú zdatnosť aj duševnú pohodu. Plávanie je dlhé roky odporúčané ľuďom trpiacich astmou, keďže vlhké a teplé prostredie nedráždi dýchacie cesty. Štúdie naznačujú, že plávanie môže mať priaznivý vplyv na pľúcne funkcie a celkovú kondíciu. 

Bezpečné plávanie s astmou

Plávanie je jedným z odporúčaných športov pre ľudí, ktorí trpia zdravotnými problémami a nemôžu sa spoliehať na iné druhy pohybu, napríklad pre ľudí s osteoporózou. Okrem jeho pozitívneho vplyvu na pohybový aparát môže pobyt v bazéne prispievať aj k zdravej funkcii pľúc. Plávanie ako také nepredstavuje pre astmatikov žiadne nebezpečenstvo, pred vstupom do bazéna je však vhodné dodržať niekoľko zásad.

Spoľahnite sa na svoj čuch

Ak v priestore bazéna cítite silný chemický zápach aj po 3-5 minútach, je pravdepodobné, že plaváreň nie je správne vetraná. Chlór môže dráždiť dýchacie cesty, ak je použitý v nesprávnom množstve alebo v priestore bez ventilácie.

Inhalátor majte vždy poruke

Športová aktivita môže privodiť príznaky astmy. Svoj inhalátor by ste mali mať vždy v blízkosti bazéna, a to aj v prípade, že vám plávanie v minulosti nespôsobilo žiadne ťažkosti.

Rozcvička a docvičenie

V prípade astmy ide o kľúčové aktivity, ktoré nesmiete podceniť. Správne rozcvičenie bude zvyšovať zaťaženie pľúc pomaly a plynulo. Docvičenie alebo „vychladnutie” po športe postupne vráti všetky telesné funkcie do pokojového stavu. 

 

Ak máte pocit, že plávanie zhoršuje vašu astmu, obráťte sa na svojho lekára. Môže to znamenať, že vaša súčasná liečba nie je optimálna. 

 

Astma a dychové cvičenia v bazéne

Dychové cvičenia rozvíjajú kontrolu dychu a dokážu zvýšiť vnímanie zmien, ktoré sa odohrávajú v pľúcach a dýchacích cestách. Vďaka cvičeniam môžete dosiahnuť správne dýchanie pri aktívnom plávaní, vďaka čomu bude tento šport efektívny a pohodlný. 

 

Pomalé vyfukovanie vzduchu nosom alebo ústami pod hladinou vody precvičí svaly v okolí pľúc. Tréning zadržania dychu pod vodou zvyšuje kapacitu pľúc, treba ho však vykonávať postupne. Pozitívny účinok má aj pravidelné, rytmické dýchanie pri plávaní, ktoré prakticky „precvičí pľúca” a dlhodobo zlepší ich funkciu.

Môže plávanie vyvolať príznaky astmy?

Zvýšená fyzická aktivita je spúšťačom príznakov ochorenia pre veľký počet astmatikov. Kašeľ, dýchavičnosť a pocit tlaku na hrudi môžu byť vyvolané cvičením. Symptómy astmy môžu nastúpiť už počas cvičenia, ale zvyčajne sa zhoršujú do 5 až 10 minút po docvičení. Sú spôsobené dočasným zúžením dýchacích ciest. Predpokladá sa, že príčinou krátkodobého zhoršenia zdravotného stavu je strata tepla a vlhkosti v dýchacích cestách. Telo sa snaží zohriať a zvlhčiť veľké množstvo prichádzajúceho vzduchu

 

Príznakom astmy po cvičení nepociťujú všetci astmatici. Do určitej miery je možné predchádzať týmto ťažkostiam, napríklad cvičením vo vyhrievanom priestore, akým je aj krytá plaváreň. Astmatici by mali po plávaní odpočívať v blízkosti bazéna, kde je vzduch teplý a vlhký. Ak trpíte astmou a okamžite po plávaní odídete do šatne, prudká zmena vzduchu môže vyvolať dýchacie ťažkosti. 

Astma a znížený výkon pri plávaní

Ak sa navzdory astme pokúšate dosiahnuť nadpriemerné plavecké výsledky, vaše tréningy môžu byť sprevádzané pochybnosťami. Dýchanie pri plávaní a osvojenie si správnej techniky je pochopiteľne ľahšie pre zdravých ľudí. Rozhodne to ale nevzdávajte. Astmatikov vidíme v radoch vrcholových športovcov, vrátane olympijských plavcov. Svoje plavecké úspechy oslavujú aj napriek pľúcnemu ochoreniu. Schopnosti plavca sa v tomto prípade odvíjajú od závažnosti astmy a hlavne jej liečby. Ak je liečba astmy správna, toto ochorenie vás v plávaní nebude obmedzovať