Športové hodinky pre plavcov nie sú len štýlovou vychytávkou. Táto pomôcka vám umožní kontrolovať množstvo dôležitých údajov, čo zefektívni váš plavecký tréning. Pre profesionálnych športovcov je dôležité sledovať rôzne ukazovatele: čas strávený v bazéne, telesné zmeny či počet záberov počas plávania. Športové hodinky sa tak môžu stať malým vreckovým trénerom, ktorý vám pomôže viesť presné záznamy o vašej športovej príprave. Poradíme vám, ako si vybrať tie správne športové hodinky určené pre plavcov.

Ako by mali vyzerať kvalitné hodinky na plávanie?

Športové hodinky na plávanie by mali byť spoľahlivo vodotesné. Informáciu o odolnosti voči vode nájdete na obale alebo v letáku pri každom zariadení. Pozrite sa na hodnotu ATM, napríklad 1 ATM, 5 ATM alebo 10 ATM. Toto číslo hovorí o tom, do akej hĺbky môžete hodinky ponoriť.

 

  • 1 ATM – odolné voči dažďu a snehu, vhodné na sprchovanie, ponorenie do hĺbky menej než 1 meter na 30 minút.
  • 3 ATM – ponorenie do 30 metrov.
  • 5 ATM – ponorenie do 50 metrov, vhodné na plávanie, šnorchlovanie. 
  • 10 ATM – ponorenie do 100 metrov, vhodné aj na vodné športy, ponáranie do vody.
  • Hodinky na potápanie 20 ATM (vyhovujúce štandardu EN13319) – vhodné na potápanie do väčších hĺbok.

 

Rezistencia voči vode môže byť označená aj hodnotou IPX, ak chcete použiť hodinky s týmto označením, cieľte na hodnotu IPX-8, ktorá vám dovolí potopiť zariadenie do hĺbky 5 metrov na 30 minút.

 

Vodeodolnosť alebo vodotesnosť hodiniek sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho dodávateľa. Odporúčame vám preto používať hodinky, ktoré sú určené výhradne na plávanie. Neodporúčame použitie klasických športových hodiniek odolných voči vode.

 

Okrem vodotesnosti je dôležité, aby mali hodinky dostatočne veľký displej a dobrú svetelnosť, vďaka čomu bude možné sledovať údaje aj vo vode. Remienok hodiniek by mal byť nastaviteľný. Upevníte ho tak pevne na ruku bez toho, aby sa hodinky počas tréningu zošmykli. Ovládacie tlačidlá by mali byť dostatočne veľké a umiestnené na stranách displeja. V neposlednom rade je dôležitá prítomnosť všetkých senzorov, ktoré vám poskytnú informácie o vašom tréningu 

Rozdiel medzi hodinkami do bazéna a na otvorenú vodnú plochu

Hodinky pre plavcov do bazéna majú mnohé funkcie, ktoré vám umožnia sledovať váš tréning. Sú vhodné pre rekreačných aj profesionálnych plavcov, ktorí trénujú v bazéne. Poznáme tiež hodinky vhodné na plávanie v otvorenej vode, ktoré používajú predovšetkým triatlonisti. Hlavný rozdiel je v tom, že do bazénových hodiniek je potrebné manuálne nastaviť dĺžku bazéna, zatiaľ čo vonkajšie hodinky merajú vzdialenosť vďaka GPS

Funkcie športových hodiniek pre plavcov

Pri výbere správnych hodiniek je dôležité myslieť na funkcie, ktoré budete počas tréningu najviac využívať. Hodinky spojené so senzorom na hrudi, alebo so vstavaným senzorom na zápästí budú monitorovať váš tep, čo je prvým dôležitým parametrom, ktorý je vhodné sledovať. Hodinky pre plavcov môžu zaznamenávať aj vaše aktuálne SWOLF skóre. To predstavuje súčet času, za ktorý preplávate jednu dĺžku bazéna a počtu záberov v rámci danej dĺžky. Hodnota SWOLF meria efektívnosť plávania, nižšie skóre je lepšie. 

Tréningové aplikácie

Väčšina plaveckých, multisportových a GPS hodiniek je pripojená k vlastnej aplikácii. Práve tam uvidíte prehľad nameraných údajov a skontrolujete svoj pokrok. Pri výbere hodiniek preto zohľadnite aj to, či je práca s aplikáciou dostatočne jednoduchá a údaje sú zobrazené zrozumiteľne (napríklad vo forme grafov alebo tabuliek). 

Rozhoduje pri výbere cena?

Cena športových hodiniek pre plavcov sa zvyčajne pohybuje v rozhraní od 30 do 500 eur. Nie je nutné, aby ste siahli okamžite po tých najdrahších, aj hodinky v strednej cenovej kategórií môžu byť rovnako kvalitné a odolné. Vyberte si z overených značiek, ktoré sa špecializujú na výrobu pomôcok pre plavcov. Ak chcete dosiahnuť čo najvyššiu presnosť všetkých meraní, vyberte si z novších modelov. Pred nákupom si nezabudnite prečítať všetky špecifikácie produktu a recenzie.