Plaviek sa nemusíte báť, ani keď sa na vašej postave odrazili lenivé zimné mesiace. Práve naopak. K vysnívanej postave sa dopracujete o niečo rýchlejšie a pohodlnejšie, ak sa do bazéna dostanete ešte pred letom.

Plávanie na účinné formovanie postavy

Plávanie je jednou z najlepších foriem kardio cvičenia, ktoré poznáme. Zároveň je jedno z mála cvičení, ktoré využíva všetky svalové skupiny a neustále stimuluje srdcový rytmus. Pri plávaní je tiež nepravdepodobné, že sa zraníte kvôli nedostatočnej flexibilite alebo sile. Predsa len, využíva sa ako forma fyzickej terapie pre športovcov, ktorí utrpeli úraz pri iných športoch.

Plávanie a chudnutie

Ako každé kardiovaskulárne cvičenie, pre dosiahnutie maximálnych výsledkov je potrebné plávať pravidelne. Väčšina ľudí, ktorí túžia zostať vo forme, sa snaží robiť nejakú formu kardio tréningu trikrát až päťkrát týždenne po dobu 20 a viac minút. Zamerajte sa na tento čas aj v bazéne a postupne ho zvyšujte, aby boli vaše svaly (vrátane srdca) viac a viac zaťažované. Plávanie je účinné pri chudnutí, spálite ním značné množstvo kalórií a precvičíte si celé telo.

Plávanie a posilňovanie svalov

Jednotlivé plavecké techniky sa líšia v tom, akým spôsobom posilňujú svaly. Plávanie v štýle prsia precvičí prsné svaly a hrudník, motýlik je účinný na vyrysovanie ramien a chrbta, kraul spevní trup a stehná. Tieto rozdiely ale nie sú také veľké, aby záležalo na tom, akú techniku ovládate a akú nie. Plávanie v akomkoľvek štýle posilní svaly vášho trupu (core), ako aj rúk a nôh. Pri správnom plávaní sú spevnené aj vaše brušné svaly a svaly v okolí chrbtice. Pri plávaní môžete navyše robiť aj cviky zamerané na zadok

Ako rýchlo si môžete vyformovať postavu plávaním?

Fitness plávanie je účinné, ak máte bazén k dispozícií pravidelne. Samozrejme, aj plávanie raz za týždeň bude zdraviu prospešné. No ak to s formovaním postavy myslíte vážne, oplatí sa pouvažovať nad permanentkou v plaveckom klube alebo prihlásením sa na plavecký kurz. Ten vás nielen motivuje k častejšiemu plávaniu, ale výrazne pomôže k zlepšeniu vašej techniky. Vďaka tomu bude vplyv plávania na vaše telo ešte silnejší.

 

Pravidelné plávanie zlepší vašu fyzickú silu a vytrvalosť. Prvé výsledky v zlepšení kondície si pravdepodobne všimnete už po 3-4 návštevách plavárne. Zvyšok závisí od formy, v akej začínate, intenzite a pravidelnosti tréningu. Na viditeľné spevnenie postavy si pravdepodobne počkáte 2 až 3 mesiace.

Tréningový plán pre začiatočníkov

Nie je ľahké navrhnúť všeobecný tréningový plán, pretože každý z nás má svoje silné stránky, ako aj oblasti, na ktorých potrebuje zapracovať o niečo viac. Pri plánovaní svojho cvičenia preto zohľadnite svoje schopnosti a prispôsobte tréning svojim potrebám. Aby ste sa ubezpečili, že ste na správnej ceste, môžete sa inšpirovať týždenným tréningovým plánom. Ten podľa potreby opakujte alebo záťaž postupne zvyšujte. Dĺžka bazéna v tomto pláne predstavuje 25 metrov.

 

  • Pondelok: 2 pomalšie dĺžky prsia na zahriatie, 5 rýchlejších dĺžok (prsia alebo kraul), prestávka, 2 pomalé dĺžky prsia, 1 pomalá dĺžka znak.
  • Utorok: 2 pomalšie dĺžky prsia na zahriatie, 5-7 rýchlejších dĺžok (prsia alebo kraul), prestávka, 2 pomalé dĺžky prsia, 1 pomalá dĺžka znak.
  • Streda: Regeneračný deň, domáci strečing alebo ľahšie kardio, 20-30 minút.
  • Štvrtok: 2 pomalšie dĺžky prsia na zahriatie, 5-7 rýchlejších dĺžok (prsia alebo kraul), prestávka, 2 pomalé dĺžky prsia, 1 pomalá dĺžka znak.

 

 • Piatok: Regeneračný deň, domáci strečing alebo ľahšie kardio, 20-30 minút.

 

 • Sobota: 2 pomalšie dĺžky prsia na zahriatie, 7-10 rýchlejších dĺžok (prsia alebo kraul), prestávka, 3-4 pomalé dĺžky prsia, 1 pomalá dĺžka znak.
 • Nedeľa: Regeneračný deň.

 

Samozrejmosťou je aj dodržanie zdravého a vyváženého stravovania. Inšpirujte sa napríklad článkom Čo jesť pred a po tréningu plávania.