Plavky musia byť dostatočne odolné, aby zvládli intenzívny plavecký tréning. Každá dáma zároveň chce, aby sa pri ich nosení cítila sebavedome a pohodlne. Vybrať vhodné plavky môže byť náročné. Platí to hlavne v prípade, že si v nich chcete oddýchnuť na pláži, no zároveň aj zašportovať v plaveckom bazéne. Ak nechcete robiť kompromisy, je vhodné rozlíšiť plavky na kúpanie od tých na plávanie. Poradíme vám, na čo treba myslieť pri ich výbere.

Plavky na kúpanie vo voľnom čase

Ak sa fitness plávaniu príliš nevenujete, no hľadáte pekné plavky na dovolenku či kúpalisko, máte na výber z veľkého množstva tvarov a strihov. Je len na vašom vkuse a preferenciách, aké plavky si vyberiete. Ak trávite veľa času opaľovaním, možno vás zaujmú plavky bez ramienok. Obľúbené bikiny si môžete zaobstarať v mnohých farbách, postačia vám na nenáročné plávanie.

 

Plavky nemusia odhaľovať priveľa. Ak chcete zakryť menšie nedokonalosti, môžete si vybrať jednodielne plavky. Pohodlné sú aj dvojdielne plavky so zvýšeným pásom alebo s predĺženým vrchným dielom, ktoré zakryjú bruško. Všetky prichádzajú v rôznych farebných prevedeniach alebo s potlačou. Sú vhodné pre postavu v tvare jablka, pôsobia elegantne a žensky.

 

Ak hľadáte plavky s dostatkom podpory v oblasti pŕs, siahnite po plavkách s kosticami alebo výstužou. Ľahko vďaka nim dosiahnete želaný vzhľad. Nevýhodou ale je, že pri plávaní budú menej pohodlné, než športové plavky bez výstuže. Pridaný materiál môže tlačiť alebo škriabať.

Plavky na rekreačné plávanie

Plávate radi a hľadáte plavky, v ktorých si budete môcť pohodlne zašportovať počas celého roka? Ak nepatríte k profesionálnym plavcom, no chcete, aby bol váš tréning efektívnejší a aby vám vo vode nič nezavadzalo, zvoľte športové jednodielne plavky. Pri plávaní sa nebudú posúvať ani padať, nebudú vám zavadzať rôzne šnúrky, strapce či iné ozdoby. 

 

Hladké plavky dokážu zvýšiť rýchlosť vášho plávania. Ak plávate pravidelne, hoci len raz za týždeň, oplatí sa investovať do kvalitnejších športových plaviek. Na výber máte z viacerých zmesových materiálov, najčastejšie ide o kombinácie polyesteru, nylonu či elastanu. Lacnejšie materiály (vysoké percento elastanu alebo lycry) sú ľahko dostupné, no majú nižšiu životnosť, rýchlejšie vyblednú a stratia svoju flexibilitu.

 

Pánske plavky na rekreačné plávanie by mali byť upnuté, ich dĺžka sa môže líšiť podľa vašej preferencie.

Plavky pre profesionálnych plavcov

Súťažné plavky sa od tých bežných na prvý pohľad takmer vôbec nelíšia. Hlavný rozdiel je v materiáloch, ktoré sú technologicky prispôsobené potrebám profesionálneho plavca. Možno poznáte Coolmax alebo Infinitex, materiály, ktoré sa vyznačujú užitočnými vlastnosťami: priedušnosť, odolnosť voči chlóru, odvod potu, rýchle schnutie či zníženie odporu. Sú vhodné pre plavcov, ktorí súťažia na čas a chcú vyladiť svoj výkon. 

 

Aj tu platí, že plavky pre ženy môžu byť jednodielne alebo dvojdielne. Vždy majú športový strih bez kostíc či ozdobných prvkov. Dámske plavky sa líšia najmä vykrojením v dolnej časti a tvarom vykrojeného chrbta. 

 

U mužov rozlišujeme pánske plavky podľa strihu a dĺžky nohavíc. Môžu byť klasické slipové bez nohavíc (Brief), s krátkou nohavičkou (Aquashort, boxers) alebo s dlhou nohavicou po kolená či do polovice stehien (Jammer).

 

Výber tých správnych plaviek záleží najmä na vašich preferenciách a intenzite vašich tréningov. Investícia do drahších plaviek sa oplatí v prípade, že to s plávaním myslíte vážne a hľadáte efektívne plavky s dlhou životnosťou, ktoré uľahčia váš tréning. Rovnako užitočné budú v tomto prípade aj plavecké čiapky, ktoré slúžia ako užitočná pomôcka hlavne pre dámy.